Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jaką twarz ma Bóg?

Obchody kalwaryjskie ku czci Aniołów Stróżów.

Jaką ma twarz Bóg wyznawany przez wielu ludzi? Wystarczy posłuchać tego, jak o Nim mówią: „Za jakie grzechy, Boże, tak mnie pokarałeś”, „Kara boska go spotkała”. Może nawet czasem sugerujemy Panu Bogu komu ma „przywalić”. Wielu ma pretensje: „Panie Boże – widzisz, a nie grzmisz!”. Takiego Boga można się tylko bać – mówił podczas obchodów kalwaryjskich ku czci Aniołów Stróżów na Górze Świętej Anny o. Waldemar Polczyk OFM. Obchody tradycyjnego wielkiego odpustu kalwaryjskiego trwały od 30 sierpnia do 2 września. Podczas sobotnich obchodów „dróżek maryjnych” ma miejsce wzruszająca procesja Zaśnięcia Matki Bożej.

– Nie ma piękniejszego, słodszego słowa niż Mama – mówił na rozpoczęcie tej części obchodów o. Ambroży Pampuch OFM, proboszcz parafii na Górze Świętej Anny, który prowadził obchody kalwaryjskie wraz z gwardianem klasztoru i kustoszem sanktuarium o. Jonaszem Pyką OFM. W sobotnich – najdłuższych – uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy wiernych z całej metropolii górnośląskiej. Jak zwykle w tradycyjnych strojach figurze Matki Bożej towarzyszyli wierni z Rybnika-Niedobczyc. – Chrystus dzisiaj przez posługę Kościoła mówi do nas: to nie jest tak, że jak będziesz dobry, grzeczny, jak będziesz się starał, to Pan Bóg ewentualnie rozważy jakiś bonus, coś ci da, bo się tobie należy. Pan Jezus mówi dokładnie odwrotnie. Jesteśmy kochani za nic. Kochani dlatego, że jesteśmy. Jesteśmy chciani. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy się słyszy to, co ludzie ludziom mówią: „Pan jest zerem”, „Pan się nie liczy”, albo „Ty dla mnie nie istniejesz”, „Ty dla mnie jesteś nikim”. Łatwo przenieść to myślenie na Pana Boga. A my jesteśmy wyznawcami dobrego Ojca w niebie, który nas kocha nie dlatego, że zrobiliśmy coś dobrego i zasługujemy na tę miłość. Bo nie zasługujemy. Takiego Boga objawia nam Chrystus w mocy Ducha Świętego – mówił o. Polczyk.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL