Nowy numer 2/2021 Archiwum

Plac pełen niezwykłości

Darek Kucharek odebrał klucze od prezydenta Opola. Po raz osiemnasty odbywają się Opolskie Dni Osób Niepełnosprawnych.

Dwudniowa impreza, która odbywa się po raz osiemnasty, powstała, by poruszyć opolskie środowisko osób niepełnosprawnych, by ukazać pełne człowieczeństwo tych, którzy żyją z niepełnosprawnością fizyczną bądź intelektualną, by w mieście mogli wejść do każdego sklepu, wjechać do każdej instytucji.

- Robimy to wszystko dla naszego środowiska, robimy to w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Tak naprawdę robimy to dla siebie, bo w każdej rodzinie jest osoba niepełnosprawna, bo każdego z nas dotyczy niepełnosprawność chwilowa, czasowa albo dłuższa. Statystyki podają, że 13 procent społeczeństwa jest dotkniętych niepełnosprawnością - mówił ze sceny na placu Wolności Janusz Stasiak, jeden z inicjatorów imprezy.

Wyjaśnia, że na przestrzeni lat towarzyszy im hasło „Bądź z nami, żyj z nami”. - Żyj z nami jak z normalnymi ludźmi, a nie chowanymi w czterech ścianach - podkreśla Janusz Stasiak.

Był opolski hejnał, było przekazanie kluczy do bram miasta. W tym roku z rąk prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego odebrał je 18-letni Darek Kucharek, młody poeta. Jest autorem ponad 100 wierszy, które w ciepły sposób mówią o równości ludzi.

Plac pełen niezwykłości   Darek Kucharek odebrał klucze od prezydenta miasta Anna Kwaśnicka /Foto Gość

- Bardzo się z tego cieszę, że tutaj jesteśmy. Gratuluję i dziękuję tym z państwa, którzy od 18 lat konsekwentnie angażują się w organizację Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych, ale też w ciągu roku systematycznie współpracują ze środowiskiem osób, które potrzebują nieco więcej opieki - powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola. - Staramy się na co dzień, żeby Opole było waszym miastem, żebyście czuli się tutaj jak u siebie, czuli się doceniani, zauważeni, a przede wszystkim mogli się realizować - podkreślił.

- Jednoczy nas jeden cel - integracja środowiska osób niepełnosprawnych i wszystkich, którzy chcą na rzecz tego środowiska działać. Myślę, że dajemy temu wyraz poprzez stałą współpracę. Mamy wspólne cele, wspólne osiągnięcia. W samorządach jesteśmy po to, abyśmy z wami współdziałali, abyśmy wsłuchiwali się w wasz głos i abyśmy adekwatnie do tych potrzeb mogli działać - mówił Roman Kolek z zarządu województwa opolskiego.

W spotkaniu bierze udział 28 środowisk z Opola i całego województwa. Podczas „Jarmarku niezwykłości. Opolskie 2018”, przez dwa dni można zakupić rozmaite rękodzieła - obrazy, wyszywanki, anioły, skrzyneczki, kubeczki, ramki i wiele innych. Działają też poradnie i punkty informacyjne. Bezpłatnie można zbadać poziom cukru i ciśnienie krwi.

Z kolei w piątek w Ratuszu odbędzie się forum medyczne pt. „Polityka rehabilitacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych”. Rozpoczęcie o 12.00.

Organizatorem Opolskich Dni Osób Niepełnosprawnych od początku jest Wojewódzkie Towarzystwo Walki z Kalectwem we współpracy z władzami samorządowymi miasta i województwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama