Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zanim zostaną klerykami

– Nie wiem, czy będę kapłanem, ale na pewno chcę się przekonać, czy to jest moja droga – mówi jeden z kandydatów.

Dwunastu przyszłych kleryków Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu od 1 września uczestniczy w kursie propedeutycznym, odbywającym się kolejno w Rudach, Nysie i Opolu. W Gliwicach spotkali się z bp. Janem Kopcem, w programie były też rekolekcje głoszone przez bp. Andrzeja Czaję, spotkania poświęcone duchowości, strukturze studiów, a także zajęcia z psychoedukacji czy warsztaty komunikacji. Kandydatom towarzyszą ich przyszli przełożeni, wykładowcy i ojcowie duchowni. – Celem tego okresu propedeutycznego jest integracja, bo kandydaci przychodzą z różnych miejsc, nie znają się i chodzi o stworzenie im warunków do zawiązania wspólnoty – mówi ks. Krzysztof Dulęba, ojciec duchowny seminarium.

– Ale też o to, żeby nas poznali. Tutaj można skrócić dystans, porozmawiać, pożartować. Chodzi o zaufanie, zbudowanie więzi, ale też przekonanie, że jesteśmy dla nich. Chcemy, żeby zobaczyli, że zależy nam na tym, aby wszyscy dotarli do święceń – wyjaśnia. Jeden z przyszłych kleryków studiował już na wydziale teologicznym i pójdzie na II rok. Z diecezji opolskiej jest ośmiu kandydatów, z gliwickiej – czterech. Maciej Krężel z parafii NSPJ w Raciborzu przez wiele lat był ministrantem i lektorem. – Nauczyło mnie to radości i pasji w służeniu. Nie mówię, że nie miałem dziewczyn czy nie imprezowałem w liceum, ale zawsze ta myśl jakoś we mnie była – mówi o kapłaństwie. – Na początku III klasy, kiedy zbliżał się czas wyboru, stwierdziłem, że muszę trochę się wyciszyć, bo wiadomo, wtedy były osiemnastki i ciągła zabawa. Żeby wejść trochę w siebie i poznać, jaka jest moja droga na ten czas. Oddałem też tę moją decyzję Maryi, bardzo pomogła mi Nowenna Pompejańska. Nie wiem, czy zostanę kapłanem, ale na pewno chcę się przekonać, czy to jest moja droga – mówi.

W programie kursu były też wizyty w klasztorze benedyktynów w Biskupowie, kilku żeńskich zgromadzeniach zakonnych i udział w obchodach kalwaryjskich na Górze św. Anny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL