Nowy numer 38/2018 Archiwum

Mazel tov!

Jak wygląda sefardyjskie wesele? Tę kulturę przybliżył w Raciborzu Midraszowy Teatr Żydowski.

Mazel Tov (mazzal tow) w języku hebrajskim, ale także w jidysz znaczy „szczęście”; słowo to używane jest także jako „gratulacje”. Tym razem głośno rozbrzmiewało w Raciborzu, by przynieść pomyślność nowożeńcom. To próba pokazania tej części życia dawnego miasta, która jeszcze przed II wojną światową zniknęła, oraz zaprezentowania tradycji tych, którzy wierzyli w tego samego Boga, od których chrześcijanie przejęli Stary Testament.

Przysięga pod chupą

Rok 2018 to zgodnie z kalendarzem żydowskim 5778. I to właśnie w tym czasie po raz pierwszy od lat Racibórz był świadkiem niezwykłego wydarzenia – sefardyjskich zaślubin. O zmierzchu (bo Bóg obiecał Abrahamowi, że da mu potomstwo tak liczne jak gwiazdy na niebie) na rynek wchodzi orszak panny młodej. Towarzyszą jej rabin, muzykanci, rodzice, teściowie i krewni; kobiety niosą świece. Goście czekają już przed lektyką.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma