Na Opolszczyźnie poszukiwanych jest około 500 wolontariuszy.
Dzięki tej ogólnopolskiej akcji społecznej Stowarzyszenia Wiosna tylko w 2017 r. ponad 20 tys. rodzin otrzymało pomoc, a wartość przekazanych im w ramach akcji paczek wyniosła prawie 54 miliony złotych. W organizację włączonych było 11 tys. wolontariuszy. Na samej Opolszczyźnie pomoc otrzymało ponad pół tysiąca rodzin, a wartość paczek przekroczyła 1 milion 200 tysięcy złotych.
100 dni przed tegorocznym finałem akcji społecznej, który odbędzie się 8 i 9 grudnia, na placu Wolności w Opolu odbyła się roztańczona studniówka.
Była to okazja, by promować dwa ogólnopolskie projekty Stowarzyszenie Wiosna - nie tylko Szlachetną Paczkę, ale też Akademię Przyszłości. Wolontariusze przekonywali, że nie muszą walczyć o niepodległą Polskę, ale też tworzą historię, bo pomagają odmienić życie konkretnych ludzi.
- Udział w akcji jest dla mnie przeżyciem bardzo emocjonującym, jest doświadczeniem, które buduje mnie na cały rok, bo pozwala mi w sposób mądry pomagać osobom, które tego naprawdę potrzebują - mówi Marta Pytel, liderka regionu Opole-Północ.
A dlaczego warto zaangażować się w Akademię Przyszłości? - W ubiegłym roku w jednej ze szkół była bardzo zdolna i utalentowana dziewczynka, która nigdy się nie uśmiechała. Zawsze na spotkania i zajęcia przychodziła smutna. Momentem, w którym uświadomiłam sobie, że warto być wolontariuszem Akademii Przyszłości, było ostatnie spotkanie przed wakacjami, na którym ta dziewczynka biegała i śmiała się. Zrozumiałam, że pomogliśmy tej dziewczynce - mówi opolska koordynatorka projektu. I dodaje: - Bez wolontariuszy, którzy wezmą udział w projekcie, wiele dzieci nie będzie miało szansy na to, żeby po prostu biegać i śmiać się.
Obecnie trwa rekrutacja wolontariuszy do obu projektów.
W województwie opolskim powstało ponad 30 rejonów, w których będzie przeprowadzana Szlachetna Paczka. Już można się zgłaszać na stronie: www.superw.pl.
Zadaniem wolontariuszy będzie dotarcie do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji, określenie, jaki rodzaj pomocy da tym osobom szansę na realną poprawę w życiu, a także kontaktowanie się z darczyńcami.
- Zachęcam do zostania wolontariuszem. To bardzo wiele daje, rozwija nasze kompetencje społeczne i komunikacyjne. Udział w projekcie zaczynałam od bycia zwykłym wolontariuszem, później byłam liderem zespołu, a po trzech latach jestem menadżerem operacyjnym. Dzięki Szlachetnej Paczce tworzymy niesamowite historie - podkreśla Katarzyna Śliwicka, która jest szefem projektu Szlachetna Paczka w województwie opolskim.