Trzy dni o Wielkiej Wojnie

W setną rocznicę zakończenia I wojny światowej uczestnicy XXIII Seminarium Śląskiego będą rozmawiali o jej skutkach dla Europy i Śląska.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza) na kolejne Seminarium Śląskie pt. „Europa po Wielkiej Wojnie”. Odbędzie się ono od 23 do 25 października (wtorek–czwartek) na zamku w Kamieniu Śląskim (ul. Parkowa 1a). Uroczysta inauguracja – 22 października o godz. 10.

Tematem przewodnim tegorocznego Seminarium Śląskiego jest stulecie zakończenia I wojny światowej. Organizatorzy chcą przedstawić rok 1918 jako początek głębokich i ważnych zmian społecznych. Szczególną uwagę zwrócą na sytuację Górnego Śląska.

W trakcie XXII Seminarium Śląskiego referaty wygłoszą naukowcy i publicyści z Polski, Niemiec, Ukrainy, Węgier i Rumunii. Oprócz sesji plenarnych przewidziana jest debata pt. „Miejsca pamięci: Śląsk”(23 października, godz. 10.30).

Odbędą się także dwa spotkania wieczorne: 23 października 2018 r, o godz. 18 - „Rok 1989 i polsko-niemieckie pojednanie: symbol czy trwanie w dobrym sąsiedztwie?”, w którym weźmie udział m.in. abp Alfons Nossol. Natomiast nazajutrz (24 października, godz. 19) będzie wieczór filmowy pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z muzyką na żywo zespołu Czerwie

Udział w spotkaniach wieczornych jest nieodpłatny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie udziału do dnia 18 października. Seminarium Śląskie będzie tłumaczone symultanicznie w języku polskim i niemieckim. Karty uczestnictwa i szczegóły dotyczące udziału w seminarium na stronie haus.pl

Pełny program seminarium podajemy na następnej stronie

« 1 2 »