O swojej książce, ale i wielu innych wątkach opowiadali w opolskiej bibliotece o. Grzegorz Kramer SJ, Piotr Żyłka i Łukasz Wojtusik.
Choć rozmowa na tematy poważne, atmosfera spotkania była swobodna Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Rozmówcy – Łobuzy, ale sympatyczne. O. Grzegorz – znany bloger o ciętym języku, jego wypowiedzi i wpisy „grzeją” wielu; pozostała dwójka mówi o nim, że zostając proboszczem w opolskim kościele NSPJ „złagodniał”, „skapcaniał”, stał się stateczniejszy i ostrożny w wypowiedziach.
Piotr Żyłka – redaktor naczelny portalu DEON, jeden z inicjatorów „Zupy na Plantach”, współautor książek-rozmów z ks. Janem Kaczkowskim i s. Małgorzatą Chmielewską, jeden z najbardziej otwartych introwertyków.
I wreszcie Łukasz Wojtusik, dziennikarz radia TOK FM, „lewak”, który ma na koncie wiele rozmów z duchownymi (także spisanych, jak z o. Leonem Knabitem OSB) o Kościele, pokaźną kolekcję ikon, a wycisza się w Tyńcu bądź na szlaku Camino.
Odpytywani w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu przez Tomasza Siniewa zdradzili kulisy powstawania publikacji pt. „Łobuzy. Grzesznicy mile widziani” – ponadtrzystustronicowej rozmowy o wierze, pełnej pytań, dyskusji, wątpliwości. Opowiadali o Kościele widzianym ich oczami, o drodze, którą pokonywali. Nieszablonowo, prosto, bezpośrednio, ale też z humorem.
Na spotkanie przyszli starsi i młodsi Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Nie unikali trudnych spraw, tych poruszanych w książce: spowiedzi, aborcji, in vitro, eutanazji, jak i tych, o których toczy się w różnych kręgach gorąca dyskusja: o pedofilii w Kościele, o granicach uczniowie–księża/siostry w szkole, księżach celebrytach czy indywidualnym rozeznawaniu, o którym mówi często papież Franciszek.
Powiedzieli o rozdziale, który im w książce „nie wyszedł”, bo i jak, skoro tematem było miejsce kobiet w Kościele, a gadało o tym trzech facetów?!
I, rzecz jasna, nie obyło się bez zaczepnego pytania prowadzącego: – Idziecie na „Kler” Wojciecha Smarzowskiego?”. Odpowiedzi uzasadnienia miały różne i zaowocowały ciekawym wątkiem o lęku w Kościele, konieczności oczyszczenia się oraz skupienia na ofiarach, pomocy im, niepotrzebnych emocjach i wolności w sztuce. A później o celibacie, przejrzystości w parafiach i otwartości wobec ludzi skrajnie różnych, często wrogo nastawionych.