Nowy numer 42/2019 Archiwum

Dźwięki lutni w kozielskim kościele

Trwa III Festiwal Mikołaja z Koźla.

Dzisiaj (niedziela 7 października) ostatnie dwa koncerty muzycznego Festiwalu Mikołaja z Koźla. Szczegóły TUTAJ.

Wczoraj w kozielskim kościele św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej słuchacze mieli dość rzadką okazję, by usłyszeć koncert lutniowy. Dwoje muzyków specjalizujących się w grze na lutni barokowej i instrumentach pokrewnych - Anna Kowalska i Anton Birula występujący pod nazwą Luteduo - zaprezentowało koncert pt. "Spotkanie Johanna Sebastiana Bacha z Silviusem Leopoldem Weissem".

Muzyka Bacha - którego nikomu przedstawiać nie trzeba - oraz jego rówieśnika (urodzeni w 1685 i 1686, zmarli w 1750) Weissa wypełniła kozielską świątynię kaskadami dźwięków lutni, która przez wieki była - i nadal jest - swoistym "przedmiotem luksusu". Weiss, urodzony w Grodkowie śląski kompozytor i lutnista, jest twórcą jednego z najpiękniejszych utworów lutniowych w historii, jak zapewniają A. Kowalska i A. Birula.

Kilkakrotnie podczas koncertu, który był wręcz czarujący i wprowadzał słuchaczy w głębokie zasłuchanie, zrywał się entuzjastyczny aplauz dla muzyków i muzyki. Finałem koncertu, podczas którego dwa utwory na organach zagrała także Alisa Birula, był jeden najbardziej znanych utworów Bacha - motet "Jesu, meine Freude".

Dźwięki lutni w kozielskim kościele   Słuchacze koncertu w kościele św. Zygmunta i Jadwigi Śląskiej Andrzej Kerner /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL