Nowy numer 47/2020 Archiwum

Jesteśmy bezcenni

To dla nich ważne wydarzenie, kiedy Kościół gromadzi się w sprawie młodzieży.

Ten Synod leży mi na sercu i niesie nadzieję, że skoro uwaga papieża kierowana jest na młodzież, to również na poziomie naszej diecezji, dekanatów i parafii uda nam się skierować uwagę na młodzież – mówi Malwina Sędkowska z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w diecezji opolskiej. – Potrzebne jest podjęcie refleksji, bo wydaje się, że następuje epokowa zmiana. Młodsza młodzież to pokolenie, które od dziecka ma w rękach smartfony. Pogłębia się przepaść komunikacyjna, a co za tym idzie – pogłębia się wzajemne niezrozumienie – wyjaśnia.

Pielgrzymka do Rzymu

Malwina Sędkowska, Agnieszka Przybyłowska i ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży, byli w Rzymie w czasie trwania XV Zwyczajnego Zebrania Ogólnego Synodu Biskupów. Uczestniczyli w pielgrzymce młodych zorganizowanej z inicjatywy bp. Marka Solarczyka przez ks. Emila Parafiniuka, dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

– Chciałam tam być ze względu na to, że jestem zaangażowana w duszpasterstwie młodzieży. To ważne, żeby wiedzieć, czym żyje Kościół, i żebyśmy to, co wypracuje Synod, mogli przenieść na naszą diecezję – mówi Agnieszka Przybyłowska. – Kiedy wylatywaliśmy do Rzymu, niewiele w polskich mediach można było usłyszeć o Synodzie. Ale na placu św. Piotra, podczas Mszy św. inauguracyjnej, naprawdę poczułam, że to się dzieje. Że naprawdę przyjechali biskupi z całego świata, że naprawdę zgromadził się Kościół w naszej sprawie, w sprawie młodzieży – podkreśla Agnieszka. – Pojechałam na tę pielgrzymkę dlatego, że miał to być czas towarzyszenia naszym ojcom synodalnym z Polski, którzy uczestniczą w obradach, żeby w wolnych chwilach mogli z nami rozmawiać, żebyśmy wzajemnie mogli zadawać sobie pytania. Niestety to nie bardzo się udało. Braliśmy udział w pierwszej turze pielgrzymki, trochę eksperymentalnej, bo wiele spraw było dogrywanych dopiero na miejscu. Brakowało okazji do spotkania i rozmowy – przyznaje Malwina. – Tak naprawdę okazało się, że biskupi z innych krajów byli bardziej na nas otwarci. Przykładowo część naszej ekipy była na pizzy z abp. Jean-Claude Hollerichem z Luksemburga. Spotkali się na ulicy, arcybiskup spytał młodzież, co teraz robi, a jak usłyszał, że wybierają się na pizzę, to poszedł z nimi. W efekcie wywiązała się ciekawa rozmowa – opowiada.

Spotkania, rozmowy i wnioski

– Kiedy byliśmy w Rzymie, trwał I etap prac synodalnych, który miał na celu nakreślić obecną sytuację młodych. Tym, jak wyglądają obrady, podzielił się z nami bp Marek Solarczyk. Opowiadał o przebijającej się na sali atmosferze młodzieżowej, o tym, że na korytarzu tak po prostu można było spotkać papieża – mówi Malwina. W czasie tygodnia spędzonego w Rzymie polska młodzież odwiedziła siostry apostolinki, których charyzmatem jest towarzyszenie młodym ludziom w rozeznawaniu powołania. Zwiedziła Radio Watykańskie, spotkała się z kard. Konradem Krajewskim, który oprowadził ich grupkę po noclegowni otworzonej na prośbę papieża.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama