Nowy numer 48/2020 Archiwum

Serce i kompetencje

Bp Andrzej Czaja: – Ta służba jest drogą zbawienia.

Na Mszę św. podczas V Diecezjalnej Pielgrzymki Służby Zdrowia do kościoła pw. Ducha Świętego w Opolu-Winowie przyjechało 19 byłych i obecnych pracowników służby zdrowia, 5 kapelanów szpitalnych i diecezjalny duszpasterz służby zdrowia ks. Piotr Bałos, proboszcz parafii Lubrza. – Św. Łukasz co roku nas gromadzi. Nie musimy się martwić tym, że nie ma nas wielu. Ufamy, że będzie kiedyś znowu więcej. Najważniejsze jest, żeby ta jedna, szczególna Ofiara za służbę zdrowia miała miejsce, bo przecież jest to Ofiara za całą służbę zdrowia na naszej ziemi Śląska Opolskiego – powiedział biskup opolski Andrzej Czaja, który przewodniczył Eucharystii.

– Jeżeli tak służycie, że to wszystko, co znosić wam przychodzi – cały znój i wysiłek, trud, dźwiganie niewdzięczności, czasem trudnych do przyjęcia spojrzeń – jeżeli to ofiarujecie właśnie Bogu i dajecie całe życie i serce w służbę człowiekowi, to wiedzcie, że ta służba jest drogą zbawienia. To wam chciałem dzisiaj powiedzieć – dodał ksiądz biskup w homilii. – Posługujecie ludziom chorym, cierpiącym w bardzo różnych uwarunkowaniach. Bywa to nieraz bardzo trudne. Dziękuję wam za wkładane w tę służbę serce, ale też za kompetencję – bo to jest niezwykle ważne. Samo serce by nie wystarczyło, gdybyśmy nie mieli pewnych umiejętności. Życzę wam, byście doświadczali jeszcze więcej wdzięczności od tych, którym posługujecie, i dobrych relacji w miejscach, gdzie pracujecie – powiedział ordynariusz opolski.

Biskup podziękował także kapelanom szpitalnym. – Gdy boli ciało, serce – wnętrze też jest pełne obaw, a nie zawsze otwarte. I to jest wasze trudne zadanie. Ważne jest, żeby się zatrzymać, posłuchać, nie szukać szybkich odpowiedzi na zadawane nieraz przez cierpiących pytanie: „Dlaczego to mnie spotyka?”. Posłuchać, by chory człowiek mógł wylać boleści serca swego. Potrzymać za rękę, ciepło spojrzeć. Dać obietnicę modlitwy, ale potem tę modlitwę podejmować – mówił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama