Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nadzieja, nie lęk

Kilkuset uczniów szkół średnich z Nysy wzięło udział w „Forum Młodych”.

Wiara to nie jest dla mnie coś, co musi być nieustannie manifestowane jakimiś eventami. Mam wrażenie, że religijność w Polsce staje się miejscami bardzo eventowa. Od jednych superrekolekcji do turborekolekcji, od jednej ewangelizacji do drugiej ewangelizacji, od akcji do akcji. A to, co najważniejsze, dzieje się w codzienności – mówił Szymon Hołownia do kilkuset uczniów szkół średnich z Nysy podczas „Forum Młodych” zorganizowanego w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie (popularnie nazywanym „Rolnikiem”) przez tamtejszych katechetów Agnieszkę Zabawę, o. Damiana Piątkowiaka, o. Huberta Łucjanka i Adriana Zarzyckiego. Forum zorganizowano po to, żeby młodzież poczuła łączność z synodem biskupów na jej temat odbywającym się w Rzymie.

– Chcemy młodzieży dać poczucie, że to nie jest coś odległego, ale dzieje się też u nas – mówi Adrian Zarzycki. Dlatego uczniom „Rolnika” rozdano 8 ankiet, w których mogli się swobodnie, anonimowo wypowiedzieć na temat swojego widzenia Kościoła, oczekiwań od księży, życia wspólnot parafialnych, wiary czy nurtujących ich problemów. Spośród ponad 1100 uczniów zespołu szkół w ankiecie wzięło udział ok. 800. Wyniki omawiano podczas „Forum Młodych”.

– W tych ankietach uderzyło mnie to, że wielu młodych mówi, iż niczego w Kościele dla nich nie ma, a jednocześnie widać, że nie szukają, nie są zainteresowani, nie wiedzą, jakie grupy funkcjonują w Kościele. Pocieszający i pozytywny w wynikach ankiet jest fakt, że Kościół jest dla młodzieży ważny, czują przynależność do niego, choć może nie uczestniczą często w jego życiu – mówi Adrian Zarzycki.

Szymon Hołownia, gość specjalny nyskiego spotkania, mówił o wierze, działalności swoich fundacji charytatywnych, odpowiadał na pytania. – W chrześcijaństwie chodzi o to, żeby dawać ludziom więcej nadziei niż lęku. To jest strasznie ważne. Dlatego, że dzisiaj ludzie z lęku robią co najmniej połowę złych rzeczy, jakie robią. Z lęku się bierze agresja, nieczystość, chciwość itd. itp. – mówił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama