- Nie obronimy wartości chrześcijańskich, jeśli nie będzie w nas Bożego ducha - mówił bp Andrzej Czaja podczas spotkania poświęconego myśli Roberta Schumana.
Na Wydziale Teologicznym UO we wtorek 30 października z inicjatywy biskupa opolskiego odbyło się sympozjum poświęcone myśli R. Schumana.
Spotkanie poprowadził ks. prof. Stanisław Rabiej. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele Instytutu Myśli Schumana, naukowcy z Politechniki Opolskiej, Wydziału Teologicznego UO, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, poseł Antoni Duda, a także studenci oraz uczniowie katolickiego liceum SPSK w Opolu.
- W sytuacji obecnych przemian w Europie ujawnia się na nowo potrzeba integrowania ludzi, budowania społeczeństwa na fundamencie wartości chrześcijańskich - podkreślał bp Czaja.
Przypomniał słowa św. Jana Pawła II o europejskiej wspólnocie ducha. Papież mówił, że trwałą jedność Europy trzeba budować "na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały, z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności bogactwa i kultur, i tradycji poszczególnych narodów".
- W realizacji tego zadania z pewnością może nam pomóc powrót do myśli sługi Bożego R. Schumana, czemu służą istniejące już w Polsce Instytuty Myśli Schumana i Grupy Schumana. Zaprezentowaniu ich założeń i aktywności, a nawet utworzeniu takowych na Opolszczyźnie ma służyć niniejsza konferencja. Co mnie bardzo cieszy - mówił biskup opolski.
Podkreślał: - Celem integracji europejskiej powinno być powszechne braterstwo, cywilizacja miłości oparta na poprawnym wdrażaniu w życie zasad wolności, równości, dobra wspólnego i solidarności.
W spotkaniu wzięli udział m.in. uczniowie katolickiego liceum Anna Kwaśnicka /Foto Gość
- Chcę pogratulować księdzu biskupowi inicjatywy utworzenia oddziału Instytutu Myśli Schumana - mówił Zbigniew Krysiak, prezes tego instytutu, który w swojej prelekcji przybliżył osobowość i działalność R. Schumana, a także ukazał chrześcijański wymiar jego idei budowania Wspólnoty Narodów. Podkreślał, że Schuman był politykiem, który przede wszystkim służył ludziom.
- Mądrość Kościoła pokazuje, że politycy mają być uczniami Chrystusa w czynieniu dobra wspólnego - zaznaczał, cytując fragment modlitwy o wstawiennictwo sługi Bożego R. Schumana, w której został on nazwany "uczniem Chrystusa w polityce".
- W instytucie zajmujemy się wydobywaniem z myśli R. Schumana praktycznych projektów i ich realizacją. Mamy formację budowania przyjaźni we wspólnocie, formację modlitewną oraz formację intelektualną. Jednym z wyznaczników naszej misji są słowa: "Nie idźcie do pogan (...), idźcie raczej do owiec, które poginęły z domu Izraela". Dlatego podejmujemy praktyczne działania wśród chrześcijan - wyjaśniał Z. Krysiak.
Jednym z takich projektów jest "Wigilia bez granic". Przedstawił go wiceprezes Instytutu Myśli Schumana Ryszard Krzyżowski. - R. Schuman dobrze wiedział, że nie da się pojednać narodów, jeśli nie będzie relacji między ludźmi - mówił.
- Spojrzeliśmy na sytuację osób, które przyjeżdżają do Polski. Mają tu znajomości służbowe w pracy czy na uczelni, ale brakuje im głębokich relacji, jakie mieli w swoim kraju. Połączyliśmy ich sytuację z faktem, ze polskie rodziny są gościnne, a przy wigilijnym stole jest puste miejsce - wyjaśniał.
"Wigilia bez granic" zachęca, żeby na wolne miejsce przy stole zapraszać cudzoziemców, którzy są w Polsce. A to pozwala budować relacje między Polakami a przedstawicielami innych narodów.
W ten projekt włączyć chce się też Kościół opolski, a animować go będą wspólnie Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Opolu oraz Katedra Europejska Jean Monnet na Wydziale Teologicznym UO.
Więcej o sympozjum poświęconym powrotowi Europy do wartości chrześcijańskich napiszemy w "Gościu Opolskim" nr 45/2018.