Nowy numer 49/2020 Archiwum

Od Różańca do tańca

Już od kilku dni odbywają się marsze i bale Wszystkich Świętych. Gdzie można jeszcze dzisiaj się włączyć w świętowanie?

Od Różańca do tańca   Marsze i bale - jak to w przypadku świętych - zaczynają się od wspólnej modlitwy Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W wielu parafiach panuje ożywienie – dzieci starają się dowiedzieć czegoś o swoich patronach, znaleźć strój podobny do tego, który zakładał ulubiony święty... Wszystko po to, by wybrać się na marsz bądź bal Wszystkich Świętych.

Co będzie się działo?

W Opolu w kościele Matki Bożej Bolesnej i św. Wojciecha (na Górce) dziś wieczorem (31.10.), o 18.00, rozpocznie się Msza św., a później uroczysta procesja uczestników wyruszy w stronę opolskiego rynku. Po okrążeniu rynku zakończenie przy schodach kościoła. Organizatorzy zachęcają do przebierania się za swoich patronów, ulubionych świętych czy aniołów.

W Krogulnej k. Pokoju Bal Świętych odbył się już wczoraj. Podobnie w Kluczborku, w szkole podstawowej nr 2, ale tam to jeszcze nie koniec obchodów. Dziś wieczorem (o godz.18.45) bowiem, po nabożeństwie ku czci Wszystkich Świętych dzieci, które mogą oczywiście przyjść przebrane, wraz z dorosłymi przejdą w procesji dokoła kościoła Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, potem otrzymają obrazki i myśli różnych świętych. Będzie to też okazja do ucałowania relikwii.

Od Różańca do tańca   Rok temu w parafii św. Paschalisa na balu aż roiło się od niektórych świętych. Popularni byli święci franciszkanie, św. Jan Paweł II, były Maryje i liczne aniołki. Jaki święty będzie popularny tym razem? Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W Korfantowie marsz Wszystkich Świętych przeszedł przez miasto dziś do południa, wcześniej, już w weekend w Łączniku dzieci balowały przebrane za ulubionych świętych. Podobny bal miał też miejsce w sobotę w Zdzieszowicach.

W Kędzierzynie-Koźlu dopiero dziś wieczorem po Eucharystii o 18.00 uczestnicy uformują radosny korowód (też można się przebrać), by niosąc relikwie świętych, przejść do kościoła pw. św. Mikołaja w Śródmieściu, gdzie uroczystość zakończy się modlitwą uwielbienia i ucałowaniem relikwii.

Głuchołazy zaczynają dziś marsz o 17.00 w kościele Gimnazjalnym (szczegóły tutaj: http://www.parafia-glucholazy.pl/). W Ostrożnicy wyruszą jeszcze wcześniej, po Różańcu o 15.30.

W Paczkowie marsz Wszystkich Świętych rozpocznie się o 16.00 w kościele, uczestnicy przejdą do Domu Kultury, gdzie zacznie się radosny bal.

Na bal dziś na 18.00 zapraszają też franciszkanie z parafii św. Paschalisa w Raciborzu (Płonia). Po Różańcu mali święci przejdą do sali, gdzie nie braknie zabaw, konkursów i słodkości.

A w dniu Wszystkich Świętych,w Fałkowicach koło Pokoju jutro na Mszy św. o godz 10:00 będzie marsz dzieci przebranych za świętych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama