Nowy numer 3/2021 Archiwum

Już po dogrywce

I wszystko jasne po II turze wyborów samorządowych. Gdzie zmienią się włodarze?

Już po dogrywce   Ty razem, w II turze, głosowanie było znacznie prostsze Andrzej Kerner /Foto Gość W niedzielę 4 listopada w II turze w 18 gminach Opolszczyzny mieszkańcy wybrali włodarzy. Spośród dwóch kandydatów swojego faworyta na karcie zaznaczali też raciborzanie.

Frekwencja w woj. opolskim wyniosła 45,36 proc., co - jak na drugą turę - jest bardzo dobrym wynikiem (w pierwszej turze było 48,72 proc.).

Przy południowej granicy, w Raciborzu (woj. śląskie), będącym jednak w granicach diecezji opolskiej, wygrał Dariusz Polowy (9850 głosów), zwyciężając dotychczasowego włodarza Mirosława Lenka (8084). W Prudniku Grzegorz Zawiślak (5894 głosy) zastąpi rządzącego od trzech kadencji Franciszka Fejdycha (3285), w Brzegu na stanowisku pozostanie Jerzy Wrębiak (zdobywając prawie 800 głosów więcej niż Grzegorz Chrzanowski), zaś w Namysłowie (dzięki przewadze 188 głosów) rządzić będzie Bartłomiej Stawarski, który swój mandat poselski oddał Kamilowi Bortniczukowi z Głuchołazów.

Zmiana zaszła też w Dobrzeniu Wielkim, gdzie Piotr Szłapa (2039) pokonał obecnego wójta Henryka Wróbla (948), i w Głogówku, gdzie zamiast Andrzeja Kałamarza (2246) na trzecią kadencję mieszkańcy wybrali Piotra Bujaka (3319), a w Ujeździe, gdzie dotychczasowy burmistrz nie startował w wyborach, różnicą 64 głosów zwyciężył Hubert Ibrom.

W Baborowie przewagą prawie 100 głosów wygrał Tomasz Krupa, a w Murowie - Michał Golenia (w obu tych miejscach dotychczasowi włodarze nie weszli do drugiej tury).

Bez zmian natomiast jest w Niemodlinie (Dorota Koncewicz), Głuchołazach (Edward Szupryczyński), w Lubszy (Bogusław Gąsiorowski) i Lubrzy (Mariusz Kozaczek).

Świerczowem będzie rządzić Barbara Bednarz, Byczyną - Iwona Sobania, Gorzowem Śląskim - Artur Tomala, Popielowem - Sybilla Stelmach, Praszką - Jarosław Tkaczyński, a w Kolonowskiem - Norbert Koston.

Podczas II tury nie odnotowano poważniejszych incydentów łamania ciszy wyborczej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama