Dotyczy recepcji synodu, zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Panamie oraz relacji między duszpasterstwem młodzieży a duszpasterstwem powołań.
Na Górze św. Anny od 16 do 18 listopada trwa XVI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży zorganizowane wspólnie z Ogólnopolską Kongregacją Osób Odpowiedzialnych za Powołania. Inspiracja do połączenia obu wydarzeń płynie z tematu i treści synodu biskupów poświęconego młodzieży, który odbył się w październiku br., a zatytułowany został: „Młodzież - wiara - rozeznanie powołania”.
- Nasze spotkanie służy przede wszystkim wymianie doświadczeń i wzajemnemu poznaniu się. Poruszamy aktualne tematy dotyczące duszpasterstwa młodzieży w Polsce i Kościele powszechnym - wyjaśnia ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży i organizator forum.
- Skupiamy się na recepcji synodu o młodzieży. To wszystko, co się wydarzyło podczas obrad, chcemy przekuć na praktykę. By nie stało się tak, że synod się odbył, biskupi podyskutowali, rozjechali się do domów i to niewiele zmienia naszą rzeczywistość - mówi ks. E. Parafiniuk. - Celem tego forum jest zapoczątkowanie konkretnej zmiany naszej rzeczywistości i rozwijanie duszpasterstwa młodzieży w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Ważne jest to, że nie burzymy czegoś, co jest, i zaczynamy od nowa, ale rozwijamy i ożywiamy to, co już istnieje.
W spotkaniu, które odbywa się w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny w diecezji opolskiej, uczestniczy około 250 osób. Rozmowy odbywają się w trakcie poszczególnych paneli, ale także w przerwach. W trakcie forum działa kawiarenka prowadzona przez wolontariuszy opolskiego Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, która stwarza możliwość do wymiany myśli.
Biskup Andrzej Czaja odpowiadał na pytania duszpasterzy młodzieży również w kawiarence Anna Kwaśnicka /Foto Gość
W sobotnie przedpołudnie treść synodalnego dokumentu końcowego relacjonował bp Marek Solarczyk, jeden z ojców synodalnych z Polski. Wrażeniami i przemyśleniami dzieliła się też młodzież, która uczestniczyła w pielgrzymce do Rzymu, by towarzyszyć obradom synodalnym. Jako że jedną z ważnych myśli synodalnych była ta o potrzebie wzajemnego słuchania się, przewidziano czas na to, by młodzież zadawała pytania bp. Markowi Solarczykowi oraz uczestniczącemu w spotkaniu biskupowi opolskiemu Andrzejowi Czai. Był też czas na to, by duszpasterze i referenci powołaniowi postawili pytania młodzieży.
Popołudniu odbędzie się praca w grupach. Duszpasterze młodzieży i koordynatorzy ŚDM skupią się na temacie budowania zespołu. Dla młodzieży przygotowano dwa warsztaty: pierwszy dotyczący programu formacyjnego, a drugi - obecności w mediach społecznościowych i korzystania z nich. Z kolei referenci powołaniowi będą rozmawiać o miejscu duszpasterstwa powołań w duszpasterstwie młodzieży.
Wieczorną część spotkania przygotowuje Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w diecezji opolskiej. O 19.00 rozpocznie się spektakl Teatru A „5 przypowieści”. Po nim, o 21.00 zaplanowano Wieczór Uwielbienia.
- W niedzielę będziemy rozmawiać o Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Planujemy refleksję o tym, co udało nam się w przygotowaniach. Ale będziemy też przypominali, że Światowe Dni Młodzieży odbywają się co roku w Niedzielę Palmową i dlatego są integralną częścią duszpasterstwa młodzieży, a nie jedną z dróg jego realizacji - mówi ks. Emil Parafiniuk.
Czytaj także: