Nowy numer 49/2020 Archiwum

Przy stołach

Biskup Andrzej Czaja: Spotkanie z ubogim to Ewangelia w czystej postaci.

Trzeba, abyśmy z ubogimi wchodzili w relacje. Bo to jest droga włączania ich w Kościół, wspólnotę dzieci Bożych. Ubodzy czują się nieraz wyrzutkami społeczeństwa, czują się odrzuceni, zapomniani, są marginalizowani. Kto ma im dać poczucie godności, wartości i sensu życia jak nie ta wspólnota, którą jest Kościół? – pytał bp Andrzej Czaja 18 listopada w katedrze opolskiej podczas Mszy św., która rozpoczęła opolskie obchody II Światowego Dnia Ubogich. To święto wprowadził do kalendarza papież Franciszek, który od chwili wyboru na biskupa Rzymu powtarza i okazuje czynem, że „pragnie Kościoła ubogiego i dla ubogich”.

W tym roku bp Andrzej Czaja wystosował do wiernych list pasterski na temat Światowego Dnia Ubogich (więcej o tym na str. 2). W Opolu zorganizowano oficjalne obchody, do udziału w których zaprosili biskup oraz prezydent Opola. Inicjatorem była wspólnota „Śniadanie z nadzieją” animowana przez s. Aldonę Skrzypiec SSpS, która jest także jałmużnikiem biskupa opolskiego.

Zarówno w liście pasterskim, jak i w czasie kazania bp Czaja podkreślał, że ubodzy potrzebują nie tylko pomocy materialnej, ale nawiązywania z nimi osobistych relacji. Stąd inicjatywa i prośba biskupa, by w drugą niedzielę Adwentu zaprosić ubogiego do swojego domu, do stołu. Po to, by się poznać, porozmawiać, przeżyć spotkanie. – To jest Ewangelia w czystej postaci. W prostocie, ale i radykalizmie zarazem – mówił bp Czaja. Dlatego po Mszy św. w katedrze wszyscy zostali zaproszeni na spotkanie przy stole, na wzór agapy – chrześcijańskiej uczty braterskiej, jaką przeżywali starożytni chrześcijanie. W ogrzewanym namiocie rozbitym przy opolskim ratuszu przygotowano pięćset miejsc. Nie wszyscy zmieścili się przy stołach, które były nakryte białymi obrusami i przystrojone bukietami świeżych kwiatów. Atmosfera była serdeczna, chwilami wesoła. Nikomu nie zabrakło jedzenia: podano jako przystawkę chleb ze smalcem, potem grochówkę, bigos, kawę, herbatę i oczywiście śląski kołocz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama