Nowy numer 49/2020 Archiwum

Przekuwają w praktykę

Biskup Marek Solarczyk, omawiając dokument końcowy synodu, duszpasterstwo młodzieży nazwał kluczem do duszpasterstwa powołań.

Forum odbywało się na Górze św. Anny od 16 do 18 listopada. Zostało zorganizowane wspólnie z Ogólnopolską Kongregacją Osób Odpowiedzialnych za Powołania. Służyło wzajemnemu poznaniu się i rozmowie na aktualne tematy dotyczące duszpasterstwa młodzieży w Polsce i Kościele powszechnym. – Skupiamy się na recepcji synodu o młodzieży. To wszystko, co się wydarzyło podczas obrad biskupów w Rzymie, chcemy przekuć w praktykę. By nie stało się tak, że synod się odbył, biskupi podyskutowali, rozjechali się do domów i niewiele to zmienia naszą rzeczywistość – mówił ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży i organizator forum.

– Celem tego spotkania jest zapoczątkowanie konkretnej zmiany naszej rzeczywistości i rozwijanie duszpasterstwa młodzieży w diecezjach i zgromadzeniach zakonnych. Ważne jest to, że nie burzymy czegoś, co jest, by zacząć od nowa, ale rozwijamy i ożywiamy to, co już istnieje – podkreślał ks. Parafiniuk. Nieprzetłumaczony jeszcze oficjalnie na język polski dokument końcowy XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów przedstawił uczestnikom forum bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. A refleksjami i wrażeniami podzielili się uczestnicy ogólnopolskiej pielgrzymki młodzieży do Rzymu w czasie trwania synodu: ks. Paweł Kilimnik z diecezji świdnickiej, s. Anna Juźwiak, apostolinka, oraz Agata Sobczak. – Teraz jest bardzo ważny moment, żebyśmy nie zakończyli wdrażania w życie synodu na „och” i „ach”, po których nadal będziemy robili swoje. Trzeba, byśmy najpierw dogłębnie poznali myśl synodu i wtedy konsekwentnie zaczęli te treści wprowadzać w życie w naszych uwarunkowaniach Kościoła w Polsce i Kościołów diecezjalnych w Polsce. Recepcja synodu jest teraz kluczowa – mówił w dyskusji bp Andrzej Czaja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama