W Kurii Diecezjalnej w Opolu członkowie zarządu województwa opolskiego i proboszcz parafii katedralnej podpisali umowę o dofinansowaniu.
Realizacja tego projektu to czwarty i ostatni etap konserwacji i renowacji elewacji prezbiterium katedry. Dofinansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego opiewa na kwotę blisko 1 miliona 161 tys. zł. Wkład własny wynosi 800 tys. złotych.
- Bardzo ważne projekty, jakie realizuje Aglomeracja Opolska, są związane z ochroną dziedzictwa. W ramach tych projektów udało nam się m.in. wyremontować schody do kościoła „na Górce”, a dzisiaj wyjątkowa inwestycja, kto wie, czy nie najprzyjemniejsza, jaka może być w ramach ochrony dziedzictwa, czyli remont katedry opolskiej - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola i przewodniczący Aglomeracji Opolskiej.
To Aglomeracja Opolska pozytywnie oceniła projekt parafii katedralnej i przekazała go do Urzędu Marszałkowskiego.
- Zwiększyliśmy o ponad 2 miliony złotych budżet na Aglomerację Opolską w ramach dziedzictwa kulturowego, dlatego możliwe było większe dofinansowanie dla katedry opolskiej, kościoła w Niemodlinie i centrum kultury w Murowie - wyjaśnia marszałek Andrzej Buła. - Kiedy widzimy, że jest możliwe przesunięcie pieniędzy tam, gdzie są większe potrzeby, to staramy się to robić. W Brukseli mamy dobry klimat do tego rodzaju przesunięć - podkreśla marszałek województwa opolskiego.
Spotkanie w Kurii Diecezjalnej stało się okazją do podsumowania 3 lat prac renowacyjnych, które odbywają się zarówno na zewnątrz, jak i w środku zabytkowej świątyni. Beata Balicka-Błagitka przedstawiła kolejne projekty, począwszy od kaplicy św. Jana Nepomucena, przez elewację zewnętrzną, badanie archeologiczne krypt, po odrestaurowanie i regotyzację nawy północnej. Obecnie kończone są prace na chórze.
- Przypuszczam, że jeszcze kilkanaście projektów zrealizujemy, żeby osiągnąć nasz cel pełnej renowacji świątyni katedralnej - mówi ks. proboszcz Waldemar Klinger.
- Wielką moją radością jest zaangażowanie wokół odnowy katedry, które przyczynia się do budowania Kościoła - wspólnoty. Coraz bardziej tak to widzę, że zaangażowanie ludzi wokół odnowy naszej katedry dokonuje odnowy wspólnoty miasta i województwa - podkreśla biskup opolski Andrzej Czaja. I dodaje: - Takie było nasze zamierzenie. By tak, jak przy budowie kościoła rośnie wspólnota, tak też przy odnowie katedry dokonać odnowy wspólnoty naszego miasta.