Nowy numer 42/2019 Archiwum

Parafia w przestrzeni internetu

Zakończyły się warsztaty dla parafialnych zespołów medialnych.

Celem warsztatów, zorganizowanych przez Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Opolu, było przygotowanie osób zaangażowanych w życie opolskich parafii i wspólnot katolickich do prowadzenia stron internetowych i profili w mediach społecznościowych, takich jak: Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat i YouTube. W cyklu czterech sobotnich spotkań wzięło udział 12 osób.

Głównym prowadzącym warsztaty był ks. Mateusz Buczma, diecezjalny koordynator ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Doświadczeniami związanymi z działalnością w przestrzeni internetu dzieli się też zaproszeni goście.

Spotkania, podczas których bardzo przydatnymi narzędziami były laptopy i smartfony, pozwoliły uczestnikom zdobyć podstawowe umiejętności w zakresie wykorzystania internetu jako przestrzeni przydatnej w budowaniu wizerunku parafii oraz wspólnot.

Aby głoszenie zbawienia w Chrystusie, które jest misją Kościoła, dotarło do ludzi, ich serca powinny być odpowiednio przygotowane przez pre-ewangelizację. Doskonałym miejscem do tego jest współcześnie internet.

Cykl wykładów rozpoczął ks. Mateusz Buczma. Nawiązując do fragmentów Pisma Świętego, mówił o kerygmacie. Zaprezentował także urządzenia i programy przydatne do przygotowywania materiałów, m.in. do ich rejestracji, obróbki i publikacji. Zgromadzony przez niego sprzęt rejestrujący, statywy, oświetlenie, mikrofony, stabilizatory są już dość pokaźną kolekcją.

Dr Piotr Wajs, nauczyciel i katecheta, przedstawił drogę od e-spotkania ze Słowem Bożym w internecie do realnego uczestnictwa w liturgii. Podpowiadał, jak dzięki współpracy osób świeckich, budować dobry wizerunek Kościoła w internecie na Facebooku i Twitterze.

Ks. Mateusz Dąbrowski, referent Kurii Diecezjalnej, inicjator projektu „Serce i nerki”, opowiadał o dobrych i złych praktykach prowadzenia kościelnych profili internetowych, a także o sposobach i celach przygotowywania krótkich filmów ewangelizacyjnych do publikacji w sieci.

Podczas warsztatów uczestnicy w małych grupach mieli okazję do zredagowania filmowych scenariuszy zapraszających na wybrane wydarzenia parafialne.

W sobotę 1 grudnia, podczas ostatniego spotkania warsztatowego ks. Wojciech Lippa, kanclerz opolskiej Kurii i diecezjalny inspektor ochrony danych osobowych, wytłumaczył zasady zawarte w rozporządzeniu o ochronie danych osobowych (RODO), których trzeba przestrzegać podczas przygotowywania i publikacji treści w gazetkach parafialnych, na profilach i stronach internetowych.

Kamil Adamus, pracownik Muzeum Diecezjalnego w Opolu, poprowadził skrócony kurs zakładania i administrowania stroną internetową za pomocą systemu Joomla. A na zakończenie wiele inspiracji dotyczących redagowania tekstów oraz przydatne dziennikarskie wskazówki podsunęła Anna Kwaśnicka z opolskiego oddziału "Gościa Niedzielnego" oraz redaktorka tekstów na stronie parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu.

- Warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji, a także bardzo dobrym wstępem do założenia i prowadzenia profilu mojej parafii Domecko w mediach społecznościowych - mówi Angelika Giza. - Mam nadzieję, że dzięki wykorzystaniu zdobytych wskazówek uda się zbudować dobry wizerunek naszego Kościoła i naszej parafii w sieci. Zakres wiedzy prowadzących, a przede wszystkim ich doświadczenie dotyczące obecności Kościoła w internecie, przyniosło odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań - przyznaje A. Giza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL