Nowy numer 41/2019 Archiwum

Kapłańska tożsamość

– Wasze kapłaństwo jest złączone z kapłaństwem biskupa – tak o jedności i wzajemnych relacjach mówił abp Józef Kupny.

Tuż przed Adwentem na dniu skupienia spotkali się kapłani. W piątek lub w sobotę spędzili kilka godzin na adoracji, braterskim spotkaniu i słuchaniu konferencji. W tym roku słowo do księży wygłosił arcybiskup wrocławski Józef Kupny, który mówił o tożsamości kapłańskiej. Dzielił się tym, co jest zapisane w dokumentach i wynika z Ewangelii, a także swoim doświadczeniem. Najpierw hierarcha opowiedział o łączności z Jezusem, z której wypływa kapłaństwo służebne w Kościele.

– Kapłan w swej tożsamości chrystologicznej powinien być świadomy, że jego życie jest tajemnicą całkowicie włączoną w misterium Chrystusa i Kościoła. Kapłańskie życie domaga się otwartości na Jezusa, życia w Jego bliskości, chodzenia za Nim, słuchania – podkreślał abp J. Kupny. Dodał, że bez tej łączności i upodabniania się do Chrystusa człowiek nie ma żadnej mocy. Mówiąc o posłudze, zwracał się do obecnych: – Nie chodzi o samorealizację czy wygodne życie, nie chodzi o zebranie wokół siebie jak najliczniejszej grupy zwolenników, ale o działanie w imieniu Tego, który go namaścił i posłał. Taki prezbiter wie, że to nie on sam, ale Chrystus sieje i zbiera plony, dzięki temu sam jest wolny, radosny, bez lęku, spragniony swojej posługi... I chciałbym, żebyś miał świadomość, że Jezus się troszczy o Ciebie – podkreślał.

Mówił też o eklezjalnym wymiarze kapłaństwa, przypomniał, że kapłan realizuje posługę w Kościele i dla Kościoła. Wiele uwagi poświęcił ojcowsko-synowskim relacjom kapłana z biskupem i wadze jedności z nim. Przestrzegał też przed cichym przyzwoleniem na zachowania niegodne kapłana. A zachęcając do zrobienia bilansu, radził wrócić do chwili święceń, tego, co wówczas mówiło się Chrystusowi. Tę jedność jak zawsze pogłębiało spotkanie, rozmowy przy stole, był też czas na zakup książek czy złożenie jałmużny na dzieła charytatywne prowadzone przez diecezjalnego jałmużnika, siostrę Aldonę Skrzypiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL