Nowy numer 41/2019 Archiwum

Przy wspólnym stole

Niech to puste miejsce, które zawsze czeka, tym razem się zapełni – zachęcają koordynatorzy akcji.

Chodzi o to, by zaprosić na wigilijną wieczerzę przybysza z innego kraju, spędzającego świąteczny czas w Polsce. W ten sposób będzie mógł poznać nasze tradycje, kulturę, korzenie chrześcijańskie. To sprzyja integracji i budowaniu relacji – zachęca Grażyna Kotarska, koordynatorka „Wigilii bez granic”, w Opolu. Pomysł pojawił się dwa lata temu w Warszawie i Łodzi. Spotkania okazały się bardzo udane, więc projekt rozszerzono na inne miasta, w tym na Opole. Pomysłodawcą akcji jest Instytut Myśli Schumana. Zagraniczni goście to głównie studenci, np. z Ukrainy, Indii czy Chin, ale też osoby tu pracujące. Wielu nie wraca na święta do kraju i spędza je samotnie, na przykład w akademiku.

By ośmielić ich i oswoić z polskimi zwyczajami, 17 grudnia odbędzie się otwarte, integracyjne spotkanie opłatkowe, na które zaproszeni są studenci z różnych uczelni, kadra profesorska, władze miasta i regionu. Oficjalna część zacznie się o 14.00 w małej auli na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (ul. Drzymały 1), po niej będzie czas na poznanie się, rozmowy. – To spotkanie dla studentów, ale w „Wigilii bez granic” mogą wziąć udział także inni, np. pracujący tu obcokrajowcy – przyznaje koordynatorka. Informacje o szczegółach trafią do opolskich parafii, studentów, są również dostępne na stronie internetowej: wigilia-bezgranic.com. I zapraszający (niekoniecznie z Opola), i chcący skorzystać z zaproszenia powinni wypełnić formularz zgłoszenia na podanej stronie. Jest tam miejsce na uwagi (można wpisać np. ograniczenia kulinarne, liczbę osób, znane języki albo konkretne nazwisko).

Chętnych kontaktują koordynatorzy (nr tel. 722 178 515). Zgłoszenia będą przyjmowane niemal do Wigilii, ale lepiej zrobić to wcześniej, żeby więcej czasu zostało na wymianę kontaktów, uzgodnienie dojazdu i czasu spędzonego razem. – Wszystko zależy od dogadujących się osób, czy będzie to na przykład wigilijna wieczerza, kolędowanie do Pasterki, czy bożonarodzeniowy obiad. Nie narzucamy niczego. W razie potrzeby będziemy przez cały czas do dyspozycji – podkreśla koordynatorka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL