- Proście Boga, żeby dał wam łaskę spojrzenia na siebie tak, jak On na was patrzy - zachęcał ks. Mateusz Mytnik.
W kościele seminaryjnym w Opolu trwa 10. edycja Remontu Małżeńskiego, w którym uczestniczy kilkaset małżeństw. Ich dzieci, te nastoletnie, też chciały w tym czasie przeżywać rekolekcje, stąd zrodził się w ich sercach pomysł na adwentowe spotkania pod nazwą „Ponad”. Po raz pierwszy odbyły się przed rokiem. Tym razem trwa druga edycja, którą ponownie prowadzi ks. Mateusz Mytnik.
- To dla nas czas, kiedy możemy oderwać się od zabiegania, od szkoły, w której teraz jest dużo obowiązków, bo przed świętami mamy wystawienie ocen. Mam też nadzieję, że dla jak największej liczby osób jest to czas spotkaniach z Bogiem podczas adoracji - mówi Wiktoria Dulak, zaangażowana w organizację spotkań „Ponad” adresowanych do młodzieży od 14. do 19. roku życia.
Temat rekolekcji dla młodzieży jest taki, jak temat tegorocznego Remontu Małżeńskiego, czyli „Obdarowani”.
- To trudny temat, bo nawet jak nam się wydaje, że już znamy samych siebie, to jeszcze wiele możemy w sobie odkryć. Te rekolekcje są czasem, w którym możemy zadać Panu Bogu jakieś pytania i czekać na odpowiedź - mówi Wiktoria.
- Zatrzymując się nad tematyką obdarowania, pierwszego wieczoru mówiliśmy o talentach. Skupialiśmy się na tym, co Bóg mówi w przypowieści o talentach, że każdy otrzymał talent. A jeśli nie potrafimy swoich talentów odkryć, to znaczy, że są jakieś przeszkody, np. kompleksy czy brak wyciszenia - mówi ks. Mateusz Mytnik.
- Tematem drugiego wieczoru jest spotkanie z Bogiem i relacja z Nim. Chcemy pokazać, że zależymy od Boga, że Bóg, który jest miłością, podzielił się tą miłością z człowiekiem. Chcemy pokazać też to, że ta relacja, którą nam Pan Bóg ofiarował, to plan na życie, który On dla nas ma - opowiada duszpasterz.
Trzeciego dnia, przed rodzinną Eucharystią młodzież chce skupić się na obdarowaniu sobą nawzajem.
- Będziemy mówić o wspólnocie jako o drodze do odkrywania obdarowania przez Boga drugim człowiekiem. Człowiek składa się z cielesności, psychiki i duchowości. Jeżeli chodzi o sfery fizyczną i psychiczną, Bóg posługuje się wspólnotą, drugim człowiekiem, aby przez dotyk, uśmiech, rozmowę, dać nam doświadczenie akceptacji, przyjęcia, zrozumienia - wyjaśnia ks. M. Mytnik.
Spotkania rekolekcyjne dla młodzieży odbywają się pod kościołem seminaryjnym, w salach Duszpasterstwa Akademickiego "Resurrexit" Anna Kwaśnicka /Foto Gość
- Na górze, u rodziców, jest bardzo dużo ludzi, do tysiąca osób, i nie sposób jest wszystkich poznać, a my korzystamy z kameralnej atmosfery - przyznaje Wiktoria. W sobotnim spotkaniu wzięło udział 35 osób. Był czas na rozmowy, na spotkanie przy stole.
- Korzystamy z okazji, by się poznać. Z ludźmi, których poznałam na ubiegłorocznych rekolekcjach, przez cały rok utrzymywałam kontakt. Tu rodzą się przyjaźnie - mówi Wiktoria. I dopowiada: - Dla mnie ważne jest też to, że kiedy tu na adoracji pojawiają się jakieś przemyślenia, to potem mogę się nimi podzielić z innymi.