GN 45/2019 Archiwum

Miejsce dla przybysza

Stawiamy puste nakrycie, ale czy zaprosilibyśmy niespodziewanego gościa do świątecznego stołu?

Jak spędzają Boże Narodzenie w Polsce ci, którzy przyjechali tu z innych krajów, kultur, często nie są chrześcijanami, ale z ciekawością poznają bożonarodzeniowe zwyczaje? Gilles Chamboraire pochodzi z Francji, kilka lat mieszkał w Danii, wreszcie wyruszył a podróż życia do Tajlandii, Indii, Wietnamu, Sri Lanki i Kambodży. Od niedawna mieszka w Polsce, w Opolu, tu pracuje. – Nim pierwszy raz spędziłem święta Bożego Narodzenia w Opolu, usłyszałem o wigilijnych zwyczajach. Więc wziąłem swoją kamerę i w wigilijny wieczór trzy godziny chodziłem ulicami miasta. Pytałem ludzi, czy mógłbym iść do ich domu na wigilijną wieczerzę, czy zgodnie z tradycją stawiają na stole dodatkowy talerz dla każdego, kto w ten dzień zapuka do ich drzwi. Chodziłem, pytałem... a na końcu rzeczywiście trafiłem do zupełnie obcej rodziny. Spędziłem z nimi wigilijny wieczór, usiadłem przy stole, zjadłem wieczerzę.

Wróciłem do swojego domu dopiero przed północą. To moje pierwsze doświadczenie świąt w Polsce – wspomina z uśmiechem. Teraz też planuje je z polską rodziną, przyjaciółmi, chętnie bierze udział w wigilijnych spotkaniach w pracy. – To jest wyjątkowe i piękne. I rzeczywiście nadal można znaleźć rodziny, które decydują się zaprosić obcego, przybysza do wigilijnego stołu – przyznaje Gilles. Ciekawa polskich świąt jest też Mengtong Li, Chinka pracująca w Instytucie Konfucjusza przy Politechnice Opolskiej. Jest lektorką języka chińskiego, uczy kaligrafii. – Święta Bożego Narodzenia to zwyczaj z Zachodu.

W Chinach są chrześcijanie, ale jest też wiele innych religii. Obchodzimy Gwiazdkę, ale inaczej, po prostu ślemy sobie prezenty. W miastach stoją choinki ze światełkami, ale to tylko dekoracja. Nie ma Wigilii w rodzinach. Ostatnie Boże Narodzenie spędziłam we Włoszech, ale tam wielu ludzi po prostu w tym czasie wyjeżdża gdzieś na kilka dni, więc to dla mnie też nie są prawdziwe święta – opowiada. I dodaje: – W tym roku zostaję tutaj i jestem bardzo ciekawa, jak to wygląda. Chciałabym spędzić je z polską rodziną...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama