W diecezji opolskiej ofiary złożone na tacę podczas Pasterek zostaną przekazane na Fundusz Ochrony Życia.
Biskup Andrzej Czaja w komunikacie skierowanym do diecezjan przypomniał, że Boże Narodzenie ukazuje, że Syn Boży uniżył się tak bardzo, iż potrzebował pomocy człowieka.
Ordynariusz, cytując kard. J. Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI: "Bóg stał się Dzieckiem, które potrzebowało matki. Stał się Dzieckiem - istotą, która przychodzi na świat ze łzą, której pierwszym głosem jest wołanie o pomoc, której pierwszym gestem są wyciągnięte ręce, szukające bezpieczeństwa.", przypomniał: "Wolą i pragnieniem Chrystusa jest byśmy stawali się współpracownikami w zbawianiu i uświęcaniu świata. To między innymi nasza Diecezjalna Fundacja Ochrony Życia jest odpowiedzią na to pragnienie i od 25 lat staje w obronie tych wszystkich, których życie i jego sens są zagrożone".
DFOŻ tworzy warunki powrotu do godnego życia samotnym matkom, osobom zagrożonym przemocą, niezrozumieniem i pogardą innych, doświadczającym trudności osobistych czy też rodzinnych. W ciągu 25 lat działalności w Domu Matki i Dziecka schronienie i pomoc znalazło ponad 1600 matek i dzieci. Dzięki Katolickiemu Ośrodkowi Adopcyjno-Opiekuńczemu szczęśliwą rodzinę otrzymało ponad 740 dzieci. Natomiast w Diecezjalnej Poradni Rodzinnej udzielono wsparcia i pomocy kilkunastu tysiącom osób.
"Z wielkim oddaniem i w poczuciu misji pracownicy Fundacji służą życzliwym wsparciem wszystkim tym, którzy potrzebują rozmowy, zrozumienia i pomocy w zmaganiu się z trudami życia codziennego" - podkreślił bp Czaja. I poinformował: "Podobnie jak w latach ubiegłych na Fundusz Ochrony Życia przeznaczone zostaną ofiary zebrane na tacę podczas tegorocznej Pasterki".
Komunikat zostanie odczytany w kościołach diecezji opolskiej 23 grudnia, w 4. niedzielę Adwentu.