GN 45/2019 Archiwum

Przy Dzieciątku z wołkiem i osiołkiem

Krótka ściąga, gdzie wybrać się na kolędowanie, i gdzie można obejrzeć żywą szopkę.

Przy Dzieciątku z wołkiem i osiołkiem   Żywe zwierzęta to spora atrakcja dla dzieci Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wielbłądy, konie i kucyki, lamy, alpaki, osiołki, kozy, owce, a nawet renifery jak również drobniejsze zwierzęta domowe - króliczki, różnorodne ptactwo: kaczki, gęsi, bażanty, ozdobne kurki i gołębie - to wszystko można zobaczyć w żywych szopkach w naszym regionie.

Tak jest w Opolu-Szczepanowicach, Białej, Obrowcu i w Dziergowicach, ale także, choć nieco później, w Głogówku, czy na krótko po raz pierwszy w Podlesiu (koło Prudnika).

Każdego roku organizatorzy starają się, by zapewnić odwiedzającym, zwłaszcza dzieciom coraz większe atrakcje, a zwierzakom dobre warunki. Niezbyt zimowa aura zresztą temu sprzyja.

Szopki otwarte są dla zwiedzających już od dziś (23.12.) co najmniej do 6 stycznia 2019. Warto jednak wybrać się tam w takim dniu, kiedy można będzie także wspólnie pokolędować, zobaczyć jasełka lub wziąć udział w koncercie.

Przy Dzieciątku z wołkiem i osiołkiem   Szopki to też okazja do wspólnego kolędowania. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W Opolu-Szczepanowicach, przy parafii św. Józefa (ul. Prószkowska 74) Opolskie Kolędowanie pod przewodnictwem biskupa opolskiego odbędzie się po raz 20. w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia o 15.30, na placu plebanijnym przy żywej szopce (Uwaga: samochody będzie można parkować tuż obok terenu parafialnego, na parkingu Politechniki Opolskiej).

W Białej żywa szopka przy parafii kamilianów stoi przy domu katechetycznym obok kościoła pw. Wniebowzięcia NMP (ul. 1 Maja 8) po raz czwarty. Tam też będzie można spotkać się 26. grudnia o godz. 16:00, by wspólnie zaśpiewać kolędy, posiedzieć przy ognisku, zapalić zimne ognie nucąc "Cicha noc". 6. stycznia 2019 w kościele będzie koncert Damiana Holeckiego organizowany przez GCK w Białej a później o godz. 16:15 Orszak Trzech Króli zakończony wspólnym Kolędowaniem przy Szopce (to ostatni dzień kiedy będzie dostępna dla oglądających). Żywą Szopkę można śledzić całą dobę pod linkiem http://szopkabiala.kamerka.net/.

Już od dziś do 6. stycznia 2019 można też oglądać szopkę w Obrowcu. Za kościołem św. Jana Chrzciciela już po raz piąty pojawiły się zwierzęta: osiołek, lamy, konie, owieczki i ptactwo. Warto pojechać tam zwłaszcza 25. grudnia, w Boże Narodzenie na 14.00 na śląskie jasełka z kolędowaniem. 6 stycznia o 17 rozpocznie się tam koncert kolęd i pastorałek wraz z pokłonem Trzech Króli. W kościele wystąpią: orkiestra dęta ze Strzeleczek, zespół Faustyna z Ukrainy oraz Jasnogórski Chór Chłopięco-męski z Częstochowy, zaś po koncercie będzie pokaz fajerwerków.

Przy Dzieciątku z wołkiem i osiołkiem   Centralnym punktem jest oczywiście żłóbek z Dzieciątkiem, Świętą Rodziną i pastuszkami Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Po raz pierwszy żywy zwierzyniec towarzyszyć będzie narodzinom Bożego Dzieciątka w parafii pw. św. Jerzego w Podlesiu k. Prudnika. Zagrody będzie można odwiedzać od Pasterki, która rozpocznie się w Wigilię o 22.00, do 26 grudnia.

W Głogówku żywa szopka pojawi się na dwa dni, ale atrakcji przy niej będzie sporo. W niedzielę 30 grudnia o 14.30 rozpoczną się przy niej jasełka w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej nr 2. Później ulicami miasta przejdzie korowód pasterski, a o 16.30 orszak królewski. O 17.00 będzie czas na wspólne śpiewanie kolęd, zimne ognie i gorące napoje na farskim podwórzu.

Okazałe Betlejem stoi też kolejny raz w Dziergowicach, tuż za granicą diecezji opolskiej. Czeka na odwiedzających do 10 stycznia. Tradycyjnie mieszkańcy i goście zaproszeni są na wspólne kolędowanie w drugi dzień świąt (26.12.) o 15.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama