Nowy numer 41/2019 Archiwum

Spektakl na odbudowę kościoła

Na sztukę pt. „Hajducka sieć” zaprasza do Nysy amatorska grupa z Hajduk Nyskich.

Spektakl został przygotowany przez hajducką grupę teatralną działającą przy Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie. Jego premiera miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Przedstawienie zostanie wystawione jeszcze raz w niedzielę 27 stycznia o godz. 17.00 w Nyskim Domu Kultury (Nysa, ul. Wałowa 7). Spektakl na odbudowę kościoła   Tak wyglądał kościół w Hajdukach nyskich 4 czerwca 2018 r. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wszystko po to, by wesprzeć odbudowę kościoła w Hajdukach Nyskich, który uległ katastrofie budowlanej 4 czerwca ubiegłego roku.

Wtedy to, w poniedziałkowy poranek, w średniowiecznym kościółku św. Jerzego (filia parafii Kępnica) zawalił się strop. Do środka kościoła, od strony ołtarza i prezbiterium, spadł tynk, cegły i belki, niszcząc część ławek i bocznych ołtarzy. Na szczęście nie ucierpiał nikt z ekipy wymieniającej właśnie poszycie dachu, ocalały też cenne gotyckie polichromie z XV wieku.

Spektakl na odbudowę kościoła   Zawalił się cały strop przed prezbiterium, na szczęście ocalały zabytkowe polichromie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Koszt odbudowy może sięgnąć nawet 2 mln złotych. Po katastrofie kościół został prowizorycznie zabezpieczony, ale nie jest na razie dostępny dla wiernych, nie odbywają się tam nabożeństwa.

- Proboszcz, rada parafialna, rada sołecka oraz parafianie już od początku po katastrofie w różny sposób czynią starania na rzecz pozyskania środków w celu odbudowy kościoła. Potrzeby są bardzo duże, stąd pomysł na taką akcję. Zapraszamy wszystkich, miejsc nie zabraknie - tłumaczy Jacek Czuchraj, sołtys Wsi Hajduki Nyskie i członek grupy teatralnej.

Wstęp nie jest biletowany, ale przed salą w Nyskim Domu Kultury będą stali wolontariusze z puszkami, do których można będzie wrzucić datek na odbudowę kościółka. Dobra zabawa i niecała godzina pełna humoru - gwarantowana.

Szczegóły - na plakacie:

Spektakl na odbudowę kościoła   Materiały organiztora

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL