GN 45/2019 Archiwum

A diabeł z boku stoi

Festiwal igrania kłamstwa z prawdą i półprawdami zawsze kogoś skrzywdzi.

Zdawać się mogło, i to całkiem niedawno, że Polska trochę ochłonęła. Impulsem do tego mógł być śmiertelny zamach na prezydenta Gdańska. Komentarze dobiegające z różnych stron pozwalały żywić taką nadzieję.

Przyznam, że moja nadzieja była nikła. Nie formułowałem żadnych wniosków, tym mniej komentarzy. Dlaczego? Przeczucie? Nie nazwałbym tak owego zawieszenia sądu. Za długo żyję, aby tak raz-dwa ferować jakiekolwiek wyroki.

I co? Smutno mi, że te moje ostrożne przeczucia okazują się prawdziwe. Weźmy ostatnią zadymę pod gmachem TVP. Z chwilą pierwszych doniesień na ten temat wszystko zdawało się jasne. Aliści niebawem przyszły kolejne wieści, reakcje różnych ludzi zaangażowanych po różnych politycznych stronach.

Nie byłem tam - nie mogę więc komentować samego wydarzenia, co najwyżej jego odbiór przez tak zwanego „przeciętnego Kowalskiego”. A ten pyta, czy zadyma była, czy to co było, nie było zadymą? Pani Ogórek trzęsła się ze strachu czy się śmiała? Naklejki były okropne treściowo i „klejowo”, czy były nieszkodliwe? Czy używana wersja języka nie była przypadkiem mową nienawiści? A może w ogóle nie działo się nic wielkiego? Ten czy inny polityk był przeciwny takiej formie protestu (przeciw czemu czy komu...), czy w końcu poparł sprawę? Policja zachowała się podejrzanie obojętnie czy była twarda?

Zatem pytam nie o samą sprawę, ale o wywołaną incydentem zadymę medialną, więcej - zadymę polityczną. Ktoś kłamie? Kto i w którą stronę? Komu zależy na wywołaniu w świadomości owego „przeciętnego Kowalskiego” nierozstrzygalnego zamętu. Wcale się nie zdziwię, gdy w komentarzach przeczytam, że jestem niezorientowany, a było to bardzo proste i działo się tak... Trudno, przyjmę pouczenie, ale i tak nie będę przekonany. Podejrzewam, że właśnie o to chodziło - namieszać ludziom w głowach, ­by wszyscy byli przeciwko wszystkim. I pachnie mi tu bynajmniej nie modną ostatnio naftaliną, ale siarką i smołą, i gdzieś miga mi czerwony jęzor tego, którego Jezus nazwał kłamcą i ojcem kłamstwa.

Proste kłamstwa polegające na nazwaniu białego czarnym, i wykręcaniu się słowami „to on rozbił talerzyk” ojciec kłamstwa zostawił dzieciom z przedszkola. On zaś mąci przez swoich ludzi tak, że w nieogarnionym galimatiasie sprzecznych, niedopowiedzianych, prawdziwych, odwoływanych, od środka zaczynanych wiadomości, wypowiedzi, relacji ginie prawda.

Jak mała rybka, która choć pływać potrafi, przez wielki wodospad została porwana. Gdzieś tam owa rybka jest, ale czy coś znaczy?

Taki festiwal igrania kłamstwa z prawdą i półprawdami zawsze kogoś skrzywdzi. Bez wątpienia i pani Ogórek tak się czuje. Ale, zauważ, jeśli diabła uważamy za głównego scenarzystę i reżysera takich festiwali, to trzeba powiedzieć, że to jest kolejny jego zamysł - skrzywdzić, stłamsić, zniszczyć jak najwięcej osób. No i przecież w tej kategorii mieszczą się także ci, którzy pod gmachem TVP aktywną rolę grali. A diabeł stoi z boku i na nosie fujarkę robi, swoją melodyjkę wygrywając. Przypuszczam, że ci sami ludzie jeszcze nieraz dadzą się w butelkę nabić. Kiedyś ta diabelska butelka pęknie i ich pokaleczy. Bo w wojnie łgarstwa wygrywa tylko odwieczny kłamca.

A on już przygotował kolejną porcję swoich pomysłów! Opadłe i dawno już zwiędłe liście okrzyknięto wiosną. Nie wszyscy w to uwierzą, ale kolejny festiwal kłamstwa już się zaczął. Trudna jest droga odbudowy Polski i jej majestatu w otoczeniu błaznów i przebierańców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • CSOG
  09.02.2019 15:16
  Diabeł?
  I znów się dziwię, i znów jestem zdumiony. I ksiądz i ponownie pozwolił się skusić.
  Dwa zdania: Nie bądź zły - Bądź dobry. Czy znaczą to samo? Jeśli potraktować je jak siostry, których wspólną matką jest filologia polska, to ojca zdaje się mają innego. Ktoś niedawno odpowiedział mi, że trzeba ostrzegać i przestrzegać, przed złem. Babcię trzeba ostrzec przed metodą ‘na wnuczka’. Społeczeństwo trzeba ostrzec … Przed złem medialnego szumu chcąc ostrzec, trzeba się w ten szum podłączyć. (?)
  Cała druga tablica Dekalogu to wszak przestrogi i zakazy. I cóż ja biedny mam zrobić z Jezusem? Przyszedł i siedem ostrzeżeń, siedem zakazów, ujął w jednej prostej wskazówce. Tyle tylko, że ta wskazówka zorientowana jest na ‘tak’ a nie na ‘nie’. Będziesz miłował Boga i bliźniego. Tyle tylko, w kwestii siedmiu zakazów, ostrzeżeń i przestróg. Ze złem zdaje się Jezus również dialogował prosto: Milcz i odejdź precz. I zasadniczo to chyba tyle w temacie. Włączyć się w medialny szum ze szlachetnym zamiarem podstępnych zamiarów owego szumu ujawnienia. Taką taktykę warto przemyśleć, warto zweryfikować skuteczność takiego zamiaru. Bo ten z czerwonym jęzorem nie tylko potrafi zwodzić. Jest przebiegły i wyrafinowany. Potrafi też uwodzić. Szlachetnym zamiarem potrafi nas uwieść. Na przykład takim, że opowiastki z pozoru niewinne, o igraszkach tych co ogony włochate mają i czerwone jęzory, że opowiastki takie mogą być lepsze niż dobre nowiny. Są takie chwile i sprawy takie, że lepiej nic nie powiedzieć, lepiej milczeć. Więc milknę.
 • Helenka
  10.02.2019 22:09
  Nie wiem dlaczego usunieto moj komentarz? Prosze czytac uwazniej lub poprosic o tlumaczenie. W moim poprzedni poscie przytoczylam slowa Bernarda Showa: "Never wrestle with a pig. You get dirty, and besides, the pig likes it." Znaczy to, by nie angazowac sie w spor z oponentem, ktorego celem jest to zdestabilizowac przeciwnika i pokazac go w zlym swietle, zas nie merytoryczna dyskusja.
  doceń 5
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama