Najstarsze zachowane, polskojęzyczne nagrania muzyki ludowej na Śląsku zabrzmią w Strzeleczkach.
Niezwykła gratka nie tylko dla miłośników muzyki i tradycji śląskiej. W sobotę 16 lutego odbędzie się II konferencja z cyklu „Muzyka tradycyjna Opolszczyzny” pt. „Pieśni wracają do domu”. Część naukowa w Muzeum Śląska Opolskiego (początek o 11.00), a koncert w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach (o 16.30)
Dlaczego tam? Bo właśnie z trzech miejscowości tej gminy - Dziedzic, Racławiczek i Smolarni – pochodzą najstarsze nagrania dźwiękowe w języku polskim. Na tzw. wałkach fonograficznych Edisona latem 1913 r. nagrał je niemiecki nauczyciel Paul Schmidt zachwycony melodyjnością mowy, śpiewu i muzyki tamtejszych mieszkańców.
Z 34 wałków, na których nagrał śpiew, muzykę i modlitwy w ich wykonaniu, do dziś zachowały się 32. Znajdują się w Berlińskim Archiwum Fonograficznym. Kilka lat temu ich opracowaniem zajął się m.in. dr Mariusz Pucia, etnomuzykolog z Uniwersytetu Opolskiego.
Za płytę "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej dokonane na Śląsku Opolskim ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie" przygotowaną m.in. przez dr. Mariusza Pucię i dr. Jacka Jackowskiego Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN otrzymały I nagrodę w konkursie "Fonogram Źródeł" za rok 2017, organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia.
Tak więc w sobotę 16 lutego w Strzeleczkach będzie można usłyszeć głosy sprzed ponad stu lat. Na nagraniach z 1913 r. występują Popiołek, Sacher, Lubczyk, Sobota, Rogusch, Rusch, Stosiek, Chmura, Skazik, Jokiel, Koptan, Tomala, Kupka, Wroca, Pachotto, Apostel, Worczak, Szczepanek, Szuster, Gąsior, Honisz, Mechnik, Różyczka, Nowicka i Uliczka.
W czasie koncertu zagra również współczesna orkiestra ze Strzeleczek, a dr Pucia liczy także na to, że uda się zaśpiewać jedną z pieśni z obecnymi mieszkańcami gminy - potomkami muzyków i śpiewaków sprzed stu lat.
W trakcie konferencji i koncertu będzie można też kupić płytę "Polskie pieśni ludowe..." jak również utwory z tego zbioru w folkowym wykonaniu zespołu Zaginione Archiwum.