Trzy dni trwało spotkanie Rady Krajowej Rady Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Spotkanie zainaugurowała Eucharystia, na którą przyjechał także bp opolski Andrzej Czaja. Po niej był czas na wspólne zdjęcie Archiwum PDM W pierwszym dniu (18 lutego) uczestnicy spotkali się na Górze Świętej Anny z biskupem opolskim Andrzejem Czają na Mszy św., w kolejnym odwiedzili arcybiskupa seniora Alfonsa Nossola w Kamieniu Śląskim.
Opolski ordynariusz wzywał podczas Eucharystii do misyjnego budzenia Kościoła i odpowiedzialności nie tylko za zbawienie swoje, ale także braci i sióstr. Dziękując kapłanom za dotychczasową pracę, podkreślał, że do takiego misyjnego zaangażowania wzywa nas Bóg.
Z kolei abp Nossol wskazał, że nie ma misji bez dialogu, ekumenizmu i pokoju, ale też misje to coś więcej. Mówił o konieczności otwarcia się na Ducha Świętego, zaufania Jego mocy. Zwrócił też uwagę, że potrzeba otwierać drzwi i budować mosty, by wyzwolić moc miłosierdzia i uwolnić się od dyktatury relatywizmu. Przypomniał również postać urodzonego w Kamieniu Śląskim św. Jacka.
Ważną częścią spotkania była wspólna modlitwa Archiwum PDM Doroczny zjazd poświęcony był podsumowaniu działalności i kolejnym inicjatywom.
- Podsumowujemy to, co udało nam się wspólnie w ramach animacji i formacji misyjnej dokonać w trakcie ubiegłego roku, dokonujemy również podsumowania pomocy finansowej przekazanej za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych w ręce Ojca Świętego na tzw. Fundusz Solidarności Powszechnej - tłumaczy ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM. - Te spotkania służą też temu, by poznać dynamikę misyjną tego lokalnego Kościoła, gdzie odbywa się akurat spotkanie.
Tym razem wiele czasu poświęcono także przygotowaniom do Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego, którym papież ogłosił październik 2019 roku. Księża wymieniali się doświadczeniami, co poszczególne diecezje już zrobiły i co jeszcze planują, by jak najlepiej przeżyć ten czas.
Ks. Grzegorz Sonnek, wiceprezes Funduszu Pomocy Misjonarzom Diecezji Opolskiej (po lewej), oraz ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Obecnie z Polski na misjach w różnych krajach pracuje ponad 2 tys. osób. Są to kapłani, osoby konsekrowane i świeckie. Do tego jeszcze duża liczba wolontariuszy, którzy wyjeżdżają do konkretnych projektów. To także duża pomoc finansowa - sumując wszystkie dzieła, Polska przekazuje do Rzymu na wspomniany fundusz prawie 5 mln zł.
Więcej na łamach "Gościa Opolskiego" nr 9/2019 (na 3 marca).