Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ochrona dzieci

Ewa Kusz: Trzeba rozmawiać z parafianami, żeby pomóc im zrozumieć, co się dzieje.

Doroczny dzień skupienia księży odbył się w dwóch turach 22 i 23 lutego. Nabożeństwo adoracyjne poprowadził ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Księża modlili się o serca wrażliwe, czyste w każdej swojej więzi, zdolne do współodczuwania i współcierpienia z cierpiącymi, o serca mądre i czułe na potrzeby tych, do których są posłani. W dalszej części skupienia, po spotkaniu braterskim, wykład miała dr Ewa Kusz, psycholog, seksuolog i terapeuta. Mówiła o budowaniu systemu prewencji w kontekście zagrożeń związanych z nadużyciami seksualnymi wobec małoletnich.

– Jeżeli w Kościele mówimy o dobrze budowanej prewencji, to musimy zacząć od nawrócenia, czyli po pierwsze od uznania tego, że faktycznie jako lud Boży – kapłani i świeccy – w sprawie krzywdzenia dzieci gdzieś zawiniliśmy – wskazywała E. Kusz. Mówiła, że potrzebna jest pewna zmiana świadomości. – Po pierwsze – ochrona dzieci i młodzieży należy do misji Kościoła. Po drugie – Kościół powinien naprawić krzywdę, której doświadczyli poszkodowani od duchownych i osób zaangażowanych bądź pracujących w Kościele. Po trzecie – musimy nauczyć się, jakie są skutki tego, że dziecko czy młody człowiek zostali skrzywdzeni seksualnie. Potrzebna jest wiedza, jak budować system prewencji w diecezji, parafii, w ruchu. Potrzebna jest też chęć, żeby zaangażować się w budowanie systemu prewencji – wyliczała. Zachęcała, by tam, gdzie jest to możliwe, rozmawiać z parafianami i pomóc im zrozumieć to, co się dzieje. Wskazywała na odpowiedzialność proboszcza, wikarych i innych osób zaangażowanych, żeby parafia była miejscem bezpiecznym dla dzieci i młodzieży.

– Troska i prewencja są integralną częścią duszpasterstwa. Nie chodzi o to, że chcemy chronić dzieci przed księżmi, ale że chcemy chronić w ogóle dzieci, również gdy są wykorzystywane w innych środowiskach – mówiła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama