Nowy numer 42/2019 Archiwum

Portfolio fotoreportera

Ekspozycja prac Krzysztofa Świderskiego, który przez długie lata współpracował z „Gościem Opolskim”.

Wernisaż wystawy zdjęć znakomitego opolskiego fotoreportera zgromadził liczne grono jego przyjaciół, kolegów i współpracowników. Choć był to poniekąd solenny jubileusz – w tym roku mija 50 lat od czasu, kiedy jako nastolatek opublikował w prasie, a ściślej w „Dzienniku Zachodnim”, swoje pierwsze zdjęcie – panowała atmosfera daleka od sztywnej pompy. Trudno zresztą sobie wyobrazić, by mogło być inaczej, ponieważ Krzysztof jest człowiekiem o niezwykle miłym sposobie bycia, wybitnym poczuciu humoru i umiejętności błyskawicznej, ciętej – ale nie złośliwej – riposty, której szybkość może dorównuje nawet jego fotoreporterskiemu refleksowi.

– Chciałem przy okazji podziękować rodzinie. Bo fotoreporter to jest profesja, którą ma się zawsze przy sobie. Ja nawet wymyśliłem taką chorobę, która się nazywa „biegunka Świderskiego”. Polega ona na tym, że nie dość, że nic się nie wydarzyło, to ja jeszcze tego nie obsłużyłem. To fatalnie robi rodzinie, dlatego dziękuję żonie i synom, że ze mną wytrzymali – powiedział Krzysztof, znany jako „Świder”.

Na wystawie można zobaczyć ponad 70 zdjęć, wśród nich to, które w 1989 r. przyniosło mu 1. nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej i złoty medal na Interpress Photo. To zdjęcie księdza modlącego się nad ofiarami wypadku samochodowego koło Starych Budkowic. Na wystawie Świderski pokazuje także kilka zdjęć, które publikowaliśmy w „Gościu Opolskim”, przez kilkanaście lat współpracował bowiem intensywnie z naszą redakcją. Od 1979 do 1999 roku był fotoreporterem Centralnej Agencji Fotograficznej, a następnie Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej. Obecnie jest współpracownikiem Foto PAP. Portfolio.

Wystawa fotografii Krzysztofa Świderskiego. Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu. Wstęp wolny.

Ekspozycja czynna do 6 kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL