Nowy numer 41/2019 Archiwum

Papierowa skarbonka jałmużny wielkopostnej

- Niech dzieci uczą nas wrażliwości - mówi o akcji, którą po raz 24. organizuje Caritas, ks. Arnold Drechsler.

Papierowa skarbonka jałmużny wielkopostnej   Pracownicy opolskiej Caritas zachęcają do wsparcia akcji Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Hasło ogólnopolskiej akcji brzmi „Dar Juniora dla Seniora”, a datki uzbierane przez dzieci i młodzież w większości diecezji trafią do osób starszych i chorych. Jednak w diecezji opolskiej zebrane tym roku pieniądze przeznaczone będą na wsparcie Centrum Rehabilitacji dla Dzieci im. Biskupa Nathana w Opolu.

Choć służy ono pomocą dzieciom od pierwszego miesiąca do 18. roku życia, a w 2018 roku rehabilitowano tam około 1100 dzieci, placówce grozi zamknięcie.

– Od lat obserwujemy spadające zainteresowanie organów administracji publicznej (samorządowej i rządowej) sytuacją rodzin z dzieci z deficytami rozwojowymi, wymagającymi usprawniania leczniczego. Organizacje, które – jak nasza placówka – takimi osobami się zajmują, dzielą ich los. Te dzieci nie mają w życiu łatwo, a organizacje i fundacje niosące im pomoc również borykają się z ogromnymi trudnościami – przyznaje ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. – Udział Caritas w utrzymaniu Centrum ciągle wzrasta. Gdybyśmy nie dokładali co miesiąc ok. 15 tys. złotych na wynagrodzenia pracowników, posiadających przecież specjalistyczne kwalifikacje: fizjoterapeutów, logopedów, pedagogów, opłacenie prądu, gazu, wody i ścieków, to Centrum od kilku lat byłoby zamknięte lub zamienione na ośrodek dziennego pobytu dla dorosłych. Tym bardziej brakuje środków na unowocześnianie Centrum czy choćby wymianę 30-letniej, psującej się już ciągle windy – dodaje.

Papierowa skarbonka jałmużny wielkopostnej   To już 24. edycja "jałmużny wielkopostnej" Caritas Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Podkreśla, że rehabilitacja dzieci jest ze wszystkich rodzajów rehabilitacji najważniejsza, bo zaczyna się na początku życia, zaraz po postawieniu diagnozy, i postępy w przywracaniu zdrowia i usuwaniu deficytów są największe. Rozstrzygające tu są szybkość rehabilitacji, jej częstotliwość i bliski dostęp do niej.

Patrząc na efekt poprzednich lat, szacuje, że uda się zebrać ok. 80 tysięcy złotych. To wystarczyłoby na najpilniejsze potrzeby Centrum na pół roku. Ale dyrektor opolskiej Caritas liczy, że to obudzi wrażliwość i sumienia także dorosłych i instytucji.

– Przed dwoma laty, dzięki pieniądzom zebranym przez dzieci do skarbonek wielkopostnych, udało nam się uwrażliwić dzieci na sytuację higieniczną osób bezdomnych i ruszyć z budową łaźni w Opolu. Potem, zawstydzeni tym, do wsparcia tego dzieła dołączyli dorośli. Mam nadzieję, że tak będzie i w tym przypadku – podsumowuje.

Dzieci wrzucają pieniądze do papierowych skarbonek, które mogły zabrać od I Niedzieli Wielkiego Postu lub nawet wcześniej z kościołów. Są one też dostępne w szkołach, gdzie działają Szkolne Koła Caritas, w biurach rejonowych i centrali Caritas w Opolu.

Natomiast dorośli mogą wpłacić pieniądze na konto Caritas Diecezji Opolskiej: 66 1240 1633 1111 0000 2651 3092 z dopiskiem „Centrum dla dzieci”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL