Już po raz 28. w Opolu przyznano nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków.
Nagroda ta jest przyznawana za najlepszą pracę magisterską poświęconą dziejom politycznym, kulturze i problemom społecznym Śląska. Wyniki konkursu zostały ogłoszone w środę 13 marca na uroczystym posiedzeniu Rady Naukowej Państwowego Instytutu Naukowego - Instytutu Śląskiego.
- Wybór najlepszej pracy był bardzo trudny, bo prezentowany był bardzo wysoki poziom. Były to prace dojrzałe, a większość z nich wymagała też dogłębnych badań. Także podjęte tematy były dotychczas nieopracowane - podsumowała tegoroczną edycję Leokadia Drożdż, sekretarz kapituły.
W tym roku spośród zgłoszonych prac kapituła postanowiła przyznać nagrodę główną mgr Klarze Sakiewicz za pracę pt. "Życie religijne w Festung Breslau", obronioną na Uniwersytecie Warszawskim. Promotorką pracy jest dr hab. Alicja Kulecka, prof. UW.
Laureaci Nagrody im. Jana i Wojciecha Wawrzynków wraz z fundatorami i organizatorami. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość- Kiedy pojechałam do Wrocławia po raz pierwszy, to miasto mnie zachwyciło i wiedziałam, że chciałabym badać jego historię. Natknęłam się na wspomnienia kapłanów, który pełnili posługę podczas oblężenia miasta w 1945 r., i stąd pomysł, żeby zająć się tematem Festung Breslau z perspektywy społecznej życia religijnego w tym czasie - opowiada rodowita warszawianka.
Druga nagroda przypadła mgr Táňi Matelovej, za pracę "Zaolzie oczyma mediów mniejszości. Analiza wybranych zagadnień historycznych i społecznych dotyczących Śląska Cieszyńskiego na podstawie artykułów »Głosu Ludu« i »Zwrotu«", obronioną na Uniwersytecie Karola w Pradze. Jej promotorką jest mgr Renata Rusin-Dybalska, Ph.D.