Już po raz 28. w Opolu przyznano nagrodę im. Jana i Wojciecha Wawrzynków.
- Na bazie tych polskojęzycznych czasopism chciałam pokazać, jak Polacy (polska mniejszość) postrzegają tam samych siebie i jak postrzegają tę większość. Czy wyobrażają sobie przyszłość w tym, że będą współpracować, czy wciąż jest ten protekcjonizm własnej kultury - opisuje Táňa Matelová.
Ponadto przyznane zostały trzy wyróżnienia. Otrzymali je mgr Giulia Kamińska Di Giannantonio za pracę "Tryptyk impresjonistyczny. Trzy medytacje nad doświadczeniem Śląska" (Uniwersytet Śląski w Katowicach, promotor: dr hab. Mariusz Jochemczyk), mgr Agnieszka Kamila Podyma za pracę "Zagospodarowanie przestrzeni publicznej w Kluczborku" (Uniwersytet Łódzki, promotor: dr Iwona Pielesiak) oraz mgr Jakub Misiak za pracę "Ochrona i kształtowanie krajobrazu kulturowego w planowaniu przestrzennym na przykładzie Byczyny" (Politechnika Łódzka, promotor: dr inż. arch. Adriana Cieślak).
Grono laureatów - od lewej nowi magistrzy: Táňa Matelová, Klara Sakiewicz, Jakub Misiak oraz dr hab. Alicja Kulecka, prof. UW. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Grono laureatów - od lewej nowi magistrzy: Táňa Matelová, Klara Sakiewicz, Jakub Misiak oraz dr hab. Alicja Kulecka, prof. UW. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćNagrody wręczała Barbara Wawrzynek, najstarsza synowa Jana Wawrzynka, jedna z osób, która czytała wszystkie nadesłane prace. Cieszy ją, że młodzież nadal podejmuje tematy dotyczące Śląska i że nie są to prace płytkie.
- Szkoda, że w gronie laureatów nie ma przedstawicieli opolskich uczelni. Jest to jedna z motywacji do zachęcania naszych studentów do wysiłku, by pisali o Śląsku i zgłaszali swoje prace do konkursu - nadmienił Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, gratulując nagrodzonym.
Nagroda im. Jana i Wojciecha Wawrzynków (w latach 1991-2005 Nagroda im. Wojciecha Wawrzynka) ustanowiona została w 1991 roku z inicjatywy rodziny patronów nagrody. Intencją fundatorów jest zachęcenie studentów do podejmowania badań śląskoznawczych wyostrzających świadomość społeczną w dziedzinach objętych formułą nagrody, tj. w zakresie nauk humanistycznych i społecznych w odniesieniu do Śląska jako krainy historyczno-geograficznej.
Organizatorem konkursu jest Państwowy Instytut Naukowy - Instytut Śląski w Opolu.
Więcej o konkursie i nagrodzonych pracach będzie można poczytać w "Gościu Opolskim nr 12/2019.