Nowy numer 42/2019 Archiwum

Etyczny kompromis?

Czy wartości moralne bądź prawidła etyczne mogą podlegać kompromisowi? Generalna odpowiedź brzmi: nie mogą. Wynika to z natury owych wartości – albo coś jest dobre, albo jest złe. Starożytni mówili o regule dzbana.

Wystarczy małe pęknięcie choćby najpiękniejszego dzbana, a woda wycieknie. A przecież życie stawia nas nieraz w sytuacji domagającej się kompromisu. Na przykład niedziele wolne od handlu. Zasada odnosi się do każdej niedzieli. Obowiązuje w tej chwili prawna reguła kompromisowa. Ideał? Nie. Jest w tym nadzieja, że z czasem uda się bardziej do ideału zbliżyć.

Zgoła inaczej przedstawia się tzw. kompromis aborcyjny. Zasadniczo ustawa chroni życie nienarodzonych. Ale są w niej wyjątki. Coraz silniejsze są żądania domagające się usunięcia spośród nich „przesłanki eugenicznej”. Politycy wiją się jak piskorze – widzą, gdzie jest prawda, ale równocześnie boją się zachwiać „kompromisem aborcyjnym”.

Można zrozumieć ich argumentację – lepiej zgodzić się na małe zło, niż doprowadzić do przekreślenia jakoś funkcjonującego prawa. Tylko czy to zło jest małe? Przecież tym złem jest nie zapis ustawy, lecz życie dziecka. Odebranego przywrócić nie można. Kompromis nie jest więc kompromisem.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL