Nowy numer 42/2019 Archiwum

Portret pięknej kobiety

A właściwie ponad setki wyjątkowych dam można obejrzeć na wystawie Bogusława Szybkowskiego.

Kolekcjoner, wydawca i miłośnik fotografii zaprezentował na wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (ul. Piastowska18) w Opolu najciekawsze zdjęcia ze swoich zbiorów, przedstawiające kobiety. Wernisaż odbył się oczywiście 8 marca, w Dniu Kobiet.

Kolejne plansze umieszczone na parterze, nad schodami i w czytelni pokazują, jak zmieniała się moda kobieca, fryzury, nakrycia głowy, ale także sama fotografia. Przedstawiają panie uwiecznione na fotografiach niemal od czasu powstania pierwszych zdjęć po rok 1900. O tym zresztą opowiadał ciekawie sam kolekcjoner. – W czasie początków fotografii królowały krynoliny, na które potrzeba było nawet 10 metrów materiału, a na głowach panie miały maleńkie kapelusiki wielkości pudełka zapałek. Dekolty stopniowo się zabudowywały, suknie stawały się smuklejsze, krynolinę zastąpiono turniurą, za to na głowach pojawiły się ogromne kapelusze. Stąd kiedy patrzy się na zdjęcie, wiadomo, z jakiego czasu pochodzi – tłumaczył.

Splatał też dzieje uwiecznionych postaci z historią znanych fotografów – od Aleksandra Kena, Polaka posiadającego atelier w Paryżu, przez hrabiego S. Lewickiego, K. Bułę z Prudnika, F. Paulusa czy J. Katzbacha. – Kobiety to wdzięczny temat, a ich piękno jest niezależne od wieku. Co więcej, w okresie secesji dopiero kobieta 50-, 60-letnia była uważana za piękną, mogła bywać na salonach. Na tych fotografiach widać, jak zmieniały się mody i wzorce piękna – od pełnych kształtów po smukłą sylwetkę – opowiadał. Wystawę można oglądać do końca kwietnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL