Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zrobiliśmy, co należało

Tak mówili o swoich czynach Karolina Łada i Denis Korzeniowski, odbierając medal i gratulacje.

Medale „Młody bohater” wręczył im 18 marca w sali Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego J.Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, który przyjechał do Opola, by spotkać się z przedstawicielami służb mundurowych.

Pierwsza pomoc

Karolina Łada to drobniutka siedemnastolatka, od pięciu lat podopieczna Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Jasienicy Górnej, uczennica szkoły zawodowej – przyszła fryzjerka. W grudniu ubiegłego roku uratowała człowieka, który chciał się powiesić.

– Wracając z praktyk, zauważyłam wiszący na płocie sznur z czymś na końcu. Myślałam, że to worek, ale gdy się przyjrzałam, zobaczyłam, że to mężczyzna. Był cały siny, nie oddychał, nie reagował, jak do niego gadałam. Nie miałam czym odciąć tego sznura, więc pobiegłam po pomoc do mężczyzn, którzy tam mieszkali. Na początku nie wierzyli, ale poszli za mną i odcięli go. Wtedy zdjęłam mu sznur z szyi i zaczęłam reanimować, robić masaż serca. Po ok. 10 minutach odzyskał oddech, zaczął się wiercić, to ułożyłam go w pozycji bezpiecznej, okryliśmy go kocem i czekaliśmy na pogotowie i policję... – opowiada Karolina.

Niedoszłym wisielcem okazał się 70-latek, jeden z lokatorów Schroniska im. św. Brata Alberta w Jasienicy Górnej. Po powrocie do ośrodka dziewczyna opowiedziała o zdarzeniu opiekunom i kolegom. Jednak przez kilka następnych dni nie potrafiła zasnąć z emocji. – Myślałam ciągle o tym wszystkim, to było ciężkie przeżycie. Parę dni później poszłam do tego schroniska, dowiedziałam się, że ten pan jest już po operacji, na leczeniu – przyznaje. Dodaje, że tego, co należy robić, nauczyła się w szkole na szkoleniach z pierwszej pomocy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL