Nowy numer 2/2021 Archiwum

Oczy mają się świecić

Szymon Hołownia przekonywał, że świat chce zobaczyć ludzi zakochanych w Bogu.

Może problemem jest to, że nie żyjemy Ewangelią… – mówił Szymon Hołownia, znany dziennikarz, publicysta i autor wielu książek. Na pytanie, jak kochać Kościół, odpowiadał na spotkaniu w parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich w czwartek 28 marca. Zaczął od krótkiej diagnozy tego, co dzieje się w Kościele w Polsce, mówił o błędach popełnianych przez niektórych biskupów i księży, ale przekonywał, że na tym nie można się zatrzymać. – Jeśli chodzi o instytucje, to Kościół jest w kryzysie od dwóch tysięcy lat. Nigdy nie było tak, że w Kościele było dobrze, słodko, pięknie. Dlatego, że Kościół opiera się na ludzkich wyborach – mówił. Przekonywał, że Jezusa Chrystusa obchodzi każdy pojedynczy człowiek, z którym buduje relację, i nie ma innej drogi dla Kościoła.

– W momencie, w którym jesteśmy teraz, kiedy nasi pasterze słabną, tym większa odpowiedzialność spoczywa na nas, ochrzczonych, byśmy się zastanowili, co zrobić dalej – podkreślał. Co zrobić, żeby ludzie zaczęli przychodzić do Kościoła? Na pewno nie cały czas moralizować. – Niektórzy mogą godzinami opowiadać o tym, co Kościół sądzi na temat małżeństw homoseksualnych czy aborcji. Ale zapytaj ich o Jezusa Chrystusa. Opowiedzieliśmy o didaskaliach, a gdzieś zaginęła sztuka. Przegapiliśmy końcowe zdanie z Pisma Świętego: „Przyjdź, Panie Jezu”. Czy w nas jest jeszcze ta tęsknota? – pytał. I apelował, by zejść do fundamentów. – Dostaliśmy most, po którym idziemy do Domu, a myśmy zbudowali na nim osiedle mieszkaniowe – obrazował. – Mamy spróbować zafascynować świat miłością.

Ludzie chcieliby zobaczyć tych, którzy są zakochani w Bogu. Potrzebny nam jest ewangeliczny radykalizm, tak żeby oczy nam się świeciły – mówił. Spotkanie z Szymonem Hołownią rozpoczęło cykl „Rozmowy u Wawrzyńca”. – Będziemy zapraszać ciekawych ludzi, którzy mają wiele do powiedzenia na temat kultury, religii, życia społecznego – zapowiedział ks. proboszcz Rudolf Nieszwiec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama