Nowy numer 2/2021 Archiwum

Filharmonia: Wielki Post - Wielka Muzyka

Po raz trzeci w Wielkim Poście opolscy filharmonicy zaprezentują specjalny koncert o tematyce pasyjnej. [AKTUALIZACJA] - Podajemy wyniki losowania zaproszeń dla naszych Czytelników.

Już za tydzień - w piątek 12 kwietnia (o godz.19) i w sobotę 13 kwietnia (o godz. 18) w Filharmonii Opolskiej usłyszymy koncert „Wielki Post - Wielka Muzyka”. FO po raz trzeci przygotowuje wielkopostny koncert dla słuchaczy.

W tym roku w programie „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego oraz suita orkiestrowa z misterium scenicznego „Parsifal” Richarda Wagnera (arr. Henk de Vlieger) w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej FO, Chóru Żeńskiego FO, Marzeny Michałowskiej - sopran oraz  Piotra Olecha - kontratenor. Dyrygować będzie Przemysław Neumann.

- W tym roku spojrzymy na pasję Chrystusa najpierw z perspektywy Jego Matki. Tej, która stała pod krzyżem. Tej samej, której białe, marmurowe oblicze dłuta Michała Anioła w watykańskiej bazylice Świętego Piotra nie wydaje się wcale odległe i zimne. Wreszcie - tej, do której jakby o ratunek (a może właśnie o czułą troskę w ostatniej godzinie?) wołał w 1736 roku umierający na gruźlicę, zaledwie dwudziestosześcioletni Giovanni Battista Pergolesi. Genialny młodzieniec i twórca opery komicznej, średniowieczną sekwencję Stabat Mater opracował muzycznie tak, że dojmujący ból nie przyćmiewa nadziei i poczucia, że śmierć nie jest końcem wszystkiego - zachęcają organizatorzy koncertu.

Drugą część koncertu wypełni muzyczna interpretacja legendy o świętym Graalu (kielich, z którego podczas Ostatniej Wieczerzy pił Chrystus i apostołowie)  R. Wagnera, czyli misterium sceniczne „Parsifal” (uwaga dla obawiających się wagnerowskich dłużyzn:  w aranżacji duńskiego kompozytora Henka de Fliegera „Parsifal” trwa 3 kwadranse, a nie 5 godzin, jak w oryginale u Wagnera).

Dla Czytelników „Gościa Opolskiego” mamy dwa podwójne zaproszenia na koncert sobotni (13 kwietnia, godz. 18). Rozlosujemy je wśród tych, którzy pod nasz adres mailowy opole@gosc.pl do północy 7 kwietnia (niedziela) wyślą maila z tytułem „Wielka muzyka”, a w treści podadzą swoje imię, nazwisko i numer telefonu kontaktowego.

 

[AKTUALIZACJA - 8 kwietnia] - Informujemy, że zaproszenia wylosowały Panie Sylwia Plotnik i Katarzyna Wyszyńska. Gratulujemy!

Filharmonia: Wielki Post - Wielka Muzyka

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama