Nowy numer 41/2019 Archiwum

Epifania

Grafiki dwóch przyjaciółek – pani profesor i jej uczennicy – składają się na wystawę czasową prezentowaną w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.

Zdzisława Ludwiniak i s. Natanaela Wiesława Błażejczyk związane są z Wydziałem Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prace tej pierwszej wykonane zostały m.in. ołówkiem, grafitem, węglem. – Ostatnio poświęciłam się pracy ręcznej. To mój bunt wobec tego, że światu towarzyszy teraz wielkoformatowy wydruk cyfrowy – podkreślała prof. Zdzisława Ludwiniak podczas wernisażu, który w gmachu Muzeum Diecezjalnego odbył się w sobotę 30 marca.

„Artystka – jak czytamy w wydanym folderze – udowadnia, że słowa są niekiedy mniej prawdziwe i jasne niż rysunek”. Z siostrą Natanelą łączy ją przyjaźń, która zaczęła się wiele lat temu. Obie artystki uważają, że mają na siebie dobry wpływ i potrafią się inspirować. Profesor Ludwiniak była promotorem pracy doktorskiej s. Natanaeli, której część obecnie prezentowana jest w Opolu. To słowo Boże przekształcone w obraz.

– Przygotowałam cykl grafik na temat stworzenia świata. Początkiem była miłość Pana Boga do człowieka. Pan Bóg stwarza człowieka wtedy, kiedy tak naprawdę przygotowane jest dla niego całe środowisko potrzebne mu do życia – mówiła s. Natanaela, konsultant ds. ochrony zabytków w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślała też, jak nieprawdopodobne jest to, że nasz obraz ma swój prawzór w Boskiej doskonałości, w Boskim intelekcie. Tak, jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga.

– Na wystawie pokazuję nie tylko grafiki, ale też matryce do tych grafik. One są bardzo głęboko trawione, tak że tworzą strukturę już prawie rzeźbiarską. To dlatego, że moim nowym odkryciem w pracy doktorskiej było przełożenie grafiki na płaskorzeźbę – opowiadała s. Natanaela. I dopowiedziała: – Wykonałam też trzy odlewy w brązie, dzięki którym chciałam jeszcze bardziej pokazać Ducha objawiającego się w stworzeniu świata.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL