Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kto rządzi w kuchni

Na marginesie XXI Wojewódzkiej Wystawy Stołów Wielkanocnych.

Ledwie w Wielki Piątek wyśpiewaliśmy: „Jam cię wprowadził w kraj miodem płynący”, a już w Wielkanoc siedzimy za stołami, po których ten miód płynie obficie. Choć i u nas jest wielu takich, którzy się źle mają, to przecież zgrzeszylibyśmy niewdzięcznością i niewiedzą, gdybyśmy nie uznali, że kraj nasz to szczęśliwe miejsce do życia. Wystarczy popatrzeć na globus i pomyśleć o setkach milionów ludzi uchodzących ze swoich domów i krajów, umierających z głodu, ginących w wojnach, tonących w morzu w drodze po nadzieję, wyzyskiwanych, stających się przedmiotem handlu, by odetchnąć z wdzięcznością za podarowany nam czas i miejsce do życia. I rozkoszować się przyjemnościami stołu.

Cała radość jedzenia nie leży jednak w szyneczkach, jajeczkach, sałatkach, babkach, mazurkach, sernikach, szpajzach czy roladach. A przynajmniej – nie tylko tam.

– Rodzina jest tylko jedna. Jedna, jedyna jest tylko prawdziwa. Czego się nie zrobi dla rodziny! – powiedział mi podczas wystawy stołów wielkanocnych w Cisku Piotr Filip z Gamowa, który na co dzień pracuje w Austrii, ale co tydzień wraca do domu. Rozmawialiśmy o tym, co gotuje i kto rządzi w kuchni, ponieważ zaintrygował mnie fakt, że jest jedynym mężczyzną w składzie około dwudziestu kół Związku Śląskich Kobiet Wiejskich (ZŚKW), które prezentowały swoje wielkanocne specjały w Cisku.

– „M” do ZSKW dopiero mają dodać – śmiał się pan Piotr, mówiąc, że w Austrii gotuje sobie sam, ale w domu może tylko obrać ziemniaki albo wynieść garnki do komórki.

Życzymy więc wszystkim, by radość stołu była radością wspólnego świętowania z najbliższymi osobami. A jeśli jest w sąsiedztwie ktoś samotny, to – nawet jeśli trudno byłoby zaprosić go do rodzinnego stołu – kawałek sernika czy jajko podarowane z życzliwym uśmiechem z pewnością ucieszy jego serce. Wesołego Alleluja!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama