Nowy numer 3/2021 Archiwum

Konno przez pola ze Zmartwychwstałym

Krzyżoki, czyli wielkanocne procesje konne, znów przejadą na północy i południu diecezji.

Konno przez pola ze Zmartwychwstałym   Jeźdźcy zwykle wyruszają sprzed kościoła lub plebanii, jak np. w Biskupicach. Tomasz Górski

Na północy - w Sternalicach, Biskupicach i Kościeliskach koło Olesna - w Niedzielę Wielkanocną, a w Wielkanocny Poniedziałek w Raciborzu -Sudole, Bieńkowicach, Pietrowicach Wielkich, a także w Żędowicach.

W niektórych miejscach są sami jeźdźcy, którzy wiozą figurę Zmartwychwstałego, krzyż przepasany czerwoną szarfą zwycięskiego Zbawiciela i sztandary, a gdzie indziej jest też bryczka. Jadą przez okoliczne miejscowości, przez pola, śpiewając pieśni. Na trasę przejazdu wychodzi wielu mieszkańców, goście. A po części nabożnej są też wyścigi i zabawa.

Bernard Pisula ze Sternalic, który jeździ w tych procesjach od 1976 roku, wspomina: - Kiedyś jeździli gospodarze, mężczyźni. W latach 90. już tylko kilkunastu, bo koni poubywało na wsi. Myśleliśmy, że to zniknie. Ale znów się rozkręciło - mówi.

Konno przez pola ze Zmartwychwstałym   Procesja wiedzie przez wioski i pola. Tomasz Górski

Wyruszają o 13.00 sprzed kościoła, z modlitwą na ustach. Jadą przez pola, na Nowy Folwark, Goniszów, Rudę Psurów, zatrzymując się przy przydrożnych krzyżach i kaplicach, odwiedzają gospodarstwa, niosąc Dobrą Nowinę o zmartwychwstaniu, a na niektórych odcinkach się ścigają. Tak schodzi całe popołudnie. Wracają do Sternalic ok. 19.00-20.00, gdzie witają ich mieszkańcy.

- Bywało, że jeździliśmy w śniegu, ale bywało i tak ciepło, że szło jechać w krótkim rękawku. Na krzyżoki zjeżdżają się nawet ci, którzy się gdzieś wyprowadzili, wyjechali za granicę. To też taka integracja mieszkańców - dodaje.

W tym roku procesje odbędą się: 21 kwietnia w Sternalicach, gdzie jeźdźcy wyjadą o 13.00, a w Biskupicach i w Kościeliskach objazd pól poprzedzą nieszpory o 14.30.

Konno przez pola ze Zmartwychwstałym   Jeden z jeźdźców trzyma krzyż, inny figurę zmartwychwstałego Chrystusa. Tomasz Górski

W Poniedziałek Wielkanocny 22 kwietnia w Bieńkowicach zbiórka jeźdźców będzie o 12.30 przy ul. Pomnikowej, o 13.00 ruszą z procesją, która skończy się ok. 14.30 wyścigiem konnym. Potem o 16.00 nieszpory, a po nich - poczęstunek i zabawa wielkanocna. W Pietrowicach Wielkich jeźdźcy wyruszą o 13.00 sprzed plebanii. Procesja pójdzie do kościółka pw. Krzyża Świętego, gdzie będzie nabożeństwo. Potem jeźdźcy pojadą przez pola. Wszystko kończy zabawa na boisku. W Raciborzu-Sudole o 13.00 procesja konna ruszy na pola, a zakończy się ok. 15.00 wspólnym nabożeństwem. W ten dzień o 14.00 procesja konna wyruszy też w Żędowicach (dekanat Zawadzkie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama