W finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej diecezję opolską będą reprezentowali: Katarzyna Kroker, Jacek Cytera i Anita Dziendzioł.
Trwa XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Uczniowie szkół średnich tym razem zgłębiają Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian. Oczywiście wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami, a także słownikiem pojęć.
W czwartek 25 kwietnia na Wydziale Teologicznym w Opolu odbył się diecezjalny etap zmagań.
- W naszej diecezji etap szkolny odbył się w 39 szkołach i wyłonił 44 uczniów, którzy dzisiaj zmierzyli się z kolejnym testem - mówi Agnieszka Kaźmierczak, diecezjalny koordynator konkursu. Po ustnej dogrywce wyłoniono 7 uczestników rundy ustnej.
Każdy z nich usłyszał ten sam zestaw złożony z trzech pytań i miał 3 minuty na udzielenie odpowiedzi. Najlepiej poradziła sobie Katarzyna Kroker z I LO w Kędzierzynie-Koźlu. Drugie miejsce zdobył Jacek Cytera z LO nr III w Opolu, a trzecie wywalczyła Anita Dziendzioł z II LO w Kędzierzynie-Koźlu.
Cała trójka będzie reprezentować diecezję opolską w finale konkursu, który 10 i 11 czerwca odbywał się będzie w Niepokalanowie.
- W ubiegłym roku byłam na finale w Niepokalanowie i bardzo mi się tam podobało. Wspominam cudowną atmosferę, duchowe przeżycia i zawarte tam nowe znajomości - opowiada Katarzyna Kroker, która w tym roku w Konkursie Wiedzy Biblijnej wzięła udział po raz drugi. Wcześniej również startowała w różnych konkursach o tematyce religijnej.
- Idea tego konkursu jest bardzo piękna, bo zachęca młodych ludzi, by sięgali po Pismo Święte. List do Rzymian i Księga Wyjścia nie były łatwymi materiałami do nauki, dlatego mocno stresowałam się przed konkursem. Pytania na teście też do łatwych nie należały - podkreśla Katarzyna. W części ustnej odpowiadała pewnie i niemal bezbłędnie. Tylko na pytanie za 1 punkt nie znała odpowiedzi. A trzeba było powiedzieć, co groziło Izraelicie za porwanie człowieka i jego sprzedanie?
Również Jacek Cytera już w szkole podstawowej i gimnazjum brał udział w konkursach wiedzy religijnej. - Pismo Święte czytam codziennie. Podczas przygotowań skupiłem się konkretnie na dwóch zadanych księgach. Większe problemy miałem z Księgą Wyjścia, bo jest w niej wiele szczegółowych opisów - np. wymiarów poszczególnych przedmiotów w Namiocie Spotkania, które starałem się zapamiętać - mówi Jacek.
Anita Dziendzioł przyznaje, że w konkursie wzięła udział z dwóch powodów: chciała bliżej poznać Pismo Święte i mieć okazję sprawdzić się w sytuacji pisania testu czy stanięcia przed komisją w części ustnej. - Zaciekawiła mnie historia Izraelitów i przyjemnie czytało mi się Księgę Wyjścia. Natomiast List do Rzymian okazał się dla mnie bardzo trudny, m.in. ze względu na język. Zauważyłam, że bez zagłębienia się w sytuację ludzi, do których ten list był adresowany, bez zrozumienia czasów, w jakich oni żyli, bardzo trudno jest pojąć sens tych treści - wyjaśnia Anita.
W komisji konkursowej zasiadali bibliści ks. dr Łukasz Florczyk i dr Sebastian Malkusz. - Pytania były bardzo szczegółowe, zarówno w części pisemnej, jak i w ustnej. Poziom przygotowania uczestników był różny. Były osoby, które zdobyły kilkanaście punktów, ale były też osoby, które zdobyły ponad 80 punktów na 90 możliwych - mówi ks. Łukasz Florczyk. - Pozostaje tylko pozazdrościć im ogromnej wiedzy biblijnej, jaką posiadają.
- Księga Wyjścia to jedna z ważniejszych ksiąg Starego Testamentu. Ukazuje nie tylko czas pobytu Izraelitów w Egipcie, ale przede wszystkim opuszczenie Egiptu pod wodzą Mojżesza, przejście przez Morze Sitowia, a potem czas pobytu na pustyni i ważny moment, jakim było zawarcie przymierza na Synaju - wyjaśnia ks. Florczyk.
- Podczas Świąt Wielkanocnych wielokrotnie odnosiliśmy się do Księgi Wyjścia. Przejście przez Morze Sitowia symbolizuje to, czego dokonał Chrystus, ale i to, co dokonuje się w każdym z nas, chrześcijan. Izraelici wychodzą z Egiptu, który traktowany był jako dom niewoli, przechodzą przez Morze Sitowia i wędrują do Ziemi Obiecanej. Również my przez wodę chrztu wychodzimy spod szponów szatana, by być dziećmi Bożymi - mówi ks. Florczyk.
- Z kolei List do Rzymian to jeden z najtrudniejszych tekstów Nowego Testamentu, ale też ogromnie ważny list, szczególnie w rozmowach z protestantami - podkreśla Sebastian Malkusz. - Święty Paweł jako były faryzeusz wszystko miał uporządkowane i chciał wyłożyć to, w jaki sposób Jezus Chrystus nas zbawił. Święty Paweł tłumaczy, dlaczego dzięki wierze, a nie np. dzięki naszym czynom, człowiek może dojść do zbawienia. Człowiek sam nie jest w stanie dojść do zbawienia. Potrzebna jest mu do tego łaska Boża - wyjaśnia Sebastian Malkusz.
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej organizuje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.