Nowy numer 38/2022 Archiwum

Śląskie i unijne beranie

Mama i oma doma gołdo, tata tyz czansto, to joł tyz – przyznają laureaci.

Na 26. edycję Wojewódzkiego Konkursu Gawędziarskiego „Śląskie beranie”, które odbyło się 10 maja w szkole w Izbicku przyjechało 150 gawędziarzy z całego regionu. Najmłodszy miał 4 lata, najstarszy 88.

Opowiadali o zwykłym życiu: porankach z wnukami, czekaniu u lekarza, śranku u starki, o tradycjach, takich jak szkubanie pierza, wypros młodej panny, o marzankach i marzokach, spotkaniach klasowych, śląskim Kopciuszku i perypetiach związanych z tematem zaproponowanym przez organizatorów – 15. rocznicy członkostwa w UE. Stąd imprezę zainaugurował korowód z okazji Dnia Europy i „Oda do radości”.

Jedną ze scenek, która zachwyciła jury, było czekanie na powrót gołębi z lotów. – U nas w Żędowicach jest dużo gołębiarzy – tłumaczy Agnieszka Chmiel, która wraz z tatą, hodowcą, napisała scenariusz, a Tobiasz Spałek, jeden z głównych bohaterów, przyznaje: – Ja hoduję gołębie z dziadkiem, on zdobył już wiele nagród, sprawia nam to radość. Łatwo mówić o tym, co się robi...

Najlepsze historie zaprezentowano w niedzielę na jarmarku folklorystycznym. Prof. Teresa Smolińska z Uniwersytetu Opolskiego, jurorka, podsumowuje: – Zwracaliśmy uwagę na autentyczność, czy dzieci mówią gwarą w domu i posługują się nią swobodnie, czy są tylko wyuczone. Znamienne, że nawet u małych dzieci widać wpływy języka literackiego. Dodaje, że konkurs ma być nie tylko dobrą zabawą i przenosić treści ludyczne, ale także poznawcze, uświadamiać, jak ważny jest język, uczyć patriotyzmu i świadomości własnego regionu.

– To, co mówiłam, to są wspominki o mojej rodzinnej wsi Knieje. Spisuję je, by zostały, by ocalić je od zapomnienia, jak było piyrwi – przyznaje Anna Wierszak z Zębowic, jedna z najstarszych laureatek, startująca już czwarty raz.

Wśród głównych nagrodzonych byli też: Patrycja Danisz z przedszkola w Starych Siołkowicach, Magdalena Labisz ze szkoły w Luboszycach, Martyna Larysz z SP nr 2 w Głogówku, Julia Sowa z Kadłuba oraz PSP Żędowice.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy