GN 45/2019 Archiwum

Gdy złość uderza do głowy

Ilona Phan-Tarasiuk zachęcała panie, by nie traciły nadziei na to, że możliwa jest zmiana ich życia.

W różnych relacjach doświadczamy czasem naszych emocji – powiemy o dwa zdania za dużo, szarpniemy dzieckiem, krzykniemy na nie... Po wielu latach takiego funkcjonowania uważamy, że już nic nie może się zmienić w naszym życiu, że takie już musimy być. A to nieprawda – przekonywała Ilona Phan-Tarasiuk podczas Sobotnich Rozmów Kobiet, organizowanych w Opolu-Winowie przez siostry szensztackie.

Żona spełniona

– Tematyką małżeństwa, rodziny, radzenia sobie z różnymi emocjami zajmuję się ponad 30 lat. Od dzieciństwa, patrząc na rodziców, pytałam się, czy w ogóle jest możliwe szczęśliwe małżeństwo, szczęśliwa rodzina, szczęśliwe życie. I już jako małe dziecko postanowiłam sobie, że zrobię wszystko, żeby moja rodzina była szczęśliwa – dzieliła się pani Ilona. Dziś jest żoną, mamą dwojga dzieci, psychoterapeutką, a także autorką warsztatów dla żon i autorką bloga „Żona spełniona”.

W Winowie mówiła o tym, jak radzić sobie ze złością, jak uspokajać samą siebie, żeby móc zmieniać sytuację, która wywołała złość.

– W relacji bliskości i zależności, jaką jest małżeństwo, odmraża się w nas zamrożone dziecko, które ma swoje potrzeby. Jeżeli zauważycie, że poziom złości, jaki odczuwacie, nie jest adekwatny do przeżywanej sytuacji, to wtedy najprawdopodobniej podpina się jakaś wasza osobista historia, np. nieprzepracowana relacja z ojcem, matką czy bratem – tłumaczyła psychoterapeutka. – Jeśli kobieta całe życie słyszała, że jest głupia, to w sytuacji, w której mąż zwróci jej uwagę, żeby segregowała naczynia w zmywarce, podepnie jej się przeszłość i zaleje ją złość, że mąż uważa, że ona jest głupia – podawała przykład.

Kierunek – świętość

– Kiedy jesteśmy w silnych emocjach, to nie podejmujmy rozmów o tym, jak możemy sytuację rozwiązać. Najpierw musimy się uspokoić. W przypadku różnych temperamentów czas potrzebny, by dojść do siebie, będzie inny. Pamiętajmy też, że jeśli będziemy chciały zawsze mieć rację, nie będziemy w stanie stworzyć relacji – zaznaczała pani Ilona.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama