Nowy numer 21/2023 Archiwum

Zmarł brat Jerzy Marszałkowicz

Założyciel pierwszego schroniska im. św. brata Alberta we Wrocławiu. Do śmierci żył z bezdomnymi w schronisku w Bielicach.

13 maja zmarł brat Jerzy Adam Marszałkowicz, twórca i założyciel, w 1981 r. we Wrocławiu, pierwszego w powojennej Polsce schroniska dla bezdomnych .

Urodził się 19 stycznia 1931 r. w Zgłobicach k. Tarnowa. Był synem Adama Marszałkowicza (zarządcy komisarycznego Tarnowa) i Zofii z domu Turnau. W 1945 r. uciekł przed prześladowaniami władzy komunistycznej ze Zgłobic do Wrocławia. W 1949 r. został przyjęty na Uniwersytet Wrocławski, gdzie studiował anglistykę. W lutym 1956 r. ukończył studia w seminarium. Przyjął niższe święcenia i dlatego do końca życia nosił sutannę, tytułowany był także jako ksiądz Jerzy.

Do wyższych święceń kapłańskich nie przystępował ze względu na słaby stan zdrowia. Rozpoczął pracę w Instytucie Katolickim w Trzebnicy. W 1959 r. został bibliotekarzem w Wyższym Seminarium Duchowym we Wrocławiu. W 1962 r. powierzono mu funkcję głównego furtiana portierni seminaryjnej. W tym czasie zetknął się z ludźmi bezdomnymi, ubogimi, a zwłaszcza alkoholikami, którzy przychodzili i prosili o wsparcie. Zainspirowany postacią św. Brata Alberta zaczął im systematycznie pomagać. Dzielił się z nimi żywnością i ubraniami, których dostarczali mu klerycy, prowadził bezdomnych i biednych do różnych instytucji czy szpitali. W 1971 r. wystąpił do władz Wrocławia, prosząc o udostępnienie budynku na dom noclegowy, ale spotkał się z odmową.

Wiosną 1981 r. był inicjatorem, a następnie współzałożycielem dzisiejszego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, stowarzyszenia niosącego pomoc bezdomnym przez tworzenie dla nich schronisk. W noc Wigilii Bożego Narodzenia 1981 r., za zgodą kard. Henryka Gulbinowicza, opuścił seminarium i zamieszkał z dziesięcioma bezdomnymi w pierwszym schronisku towarzystwa przy ul. Lotniczej we Wrocławiu. Za pośrednictwem brata Jerzego powstało wiele innych schronisk m.in. w Bielicach, Klisinie, Gamowie, Jasienicy Górnej, Gliwicach-Bojkowie.

W roku 1988 r. brat Jerzy zorganizował Schronisko Brata Alberta w Bielicach, został jego kierownikiem i w nim zamieszkał.  W skromnych warunkach,takich samych jak bezdomni w schronisku, śp. brat Jerzy żył tam do końca życia.

Eksportacja zwłok śp. brata Jerzego odbędzie się w środę 15 maja o godz. 15.00 w Bielicach.
Uroczystości pogrzebowe zaplanowane zostały na czwartek 16 maja na godz. 14.00 w Bielicach.
Brat Jerzy pochowany zostanie we Wrocławiu.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast