- Nie mamy centralnej polityki migracyjnej - podkreśla prof. Brygida Solga.
- Województwo opolskie jest regionem specyficznym, jeżeli chodzi o kwestie imigracyjne. Badania ogólnopolskie pokazują, że w woj. opolskim udział firm korzystających z cudzoziemskiej siły roboczej i udział imigrantów w zatrudnieniu ogółem jest bardzo wysoki w porównaniu z innymi województwami. Zajmujemy 2-3 miejsce pod względem tych wskaźników po województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim - mówiła prof. Brygida Solga z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej, członkini Komitetu Badań na Migracjami PAN, podczas dużej konferencji poświęconej tematyce integracji cudzoziemców w województwie opolskim.
Konferencję, w której uczestniczyli naukowcy, samorządowcy, urzędnicy służb publicznych i osoby zaangażowane w różnego typu działania na rzecz integracji imigrantów w woj. opolskim zorganizował wczoraj Urząd Marszałkowski wspólnie z Uniwersytetem Opolskim i Politechniką Opolską.
Prof. Solga zaprezentowała dane dotyczące woj. opolskiego: w roku 2016 udział firm korzystających z pracy imigrantów wynosił ok. 10 procent, natomiast udział imigrantów w zatrudnieniu ogółem to ok. 17 procent. Średnia krajowa dotycząca drugiego wskaźnika to ok. 2 procent, a średnia w wysokorozwiniętych krajach Europy Zachodniej - ok. 10 procent.
- Tworzenie regionalnej polityki imigracyjnej nie byłoby w tym momencie uzasadnione. Bo na poziomie centralnym nie mamy polityki migracyjnej rozumianej jako spójny, kompleksowy i zinstytucjonalizowany system instytucji, zadań, kompetencji, źródeł finansowania zwany polityką migracyjną. Nie mamy doktryny migracyjnej, która jest rodzajem racji stanu czy też filozofii państwa, na której podwalinach można tworzyć ten obszar polityki - mówiła prof. Solga, zauważając, że tworzenie takiej polityki jest bardzo potrzebne w sytuacji, kiedy Polska jest tym krajem UE, który przyjmuje najwięcej imigrantów spoza krajów UE. Co piąte zezwolenie na pobyt w 2017 r. wydane w krajach UE było wydane w Polsce. - Jesteśmy krajem przyjmującym najwięcej imigrantów z krajów trzecich, a jednocześnie nie mamy polityki migracyjnej - konkludowała prof. Solga.
Więcej o problemach integracji migrantów w woj. opolskim w "Gościu Opolskim" 9 czerwca.