Nowy numer 42/2019 Archiwum

Eurowybory 2019 - wyniki

W opolsko-dolnośląskim Koalicja Europejska przed PiS, na trzecim miejscu Wiosna, ale i tak mandaty tylko dla czterech europosłów, z których żaden nie będzie z Opolszczyzny.

Eurowybory 2019 - wyniki   Sala obrad Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

PKW podliczyła już wszystkie głosy. W okręgu 12, który obejmował woj. dolnośląskie i Opolszczyznę, wygrał komitet Koalicji Europejskiej przed Prawem i Sprawiedliwością i to one podzielą między siebie mandaty. Na trzecim miejscu uplasował się Komitet Wyborczy Wiosna Roberta Biedronia, zaś poniżej progu wyborczego znalazły się: Konfederacja, Kukiz'15 i Lewica Razem.

Oto wyniki poszczególnych komitetów:

Koalicja Europejska - 43,87 proc.

PiS - 38,71 proc.

KW Wiosna - 6,76 proc.

Konfederacja - 4,98 proc.

Kukiz'15 - 4,34 proc.

Lewica Razem - 1,33 proc.

Frekwencja w naszym województwie wyniosła 37,91 proc. (najwyższa była w Opolu - 50,9 proc.).

Eurowybory 2019 - wyniki   Wejście na salę obrad do PE w Brukseli - ilu będzie tam przedstawicieli naszego regionu? Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W obecnej kadencji 2014-2019 okręg nr 12 w Parlamencie Europejskim reprezentuje sześcioro europosłów, ale ta liczba nie jest stała. Tym razem nasz okręg otrzymał do podziału tylko 4 mandaty. Mandaty europosłów z okręgu dolnośląsko-opolskiego mają zapewnione: Janina Ochojska-Okońska (KE, zdobywając 307 227 głosów), Beata Kempa (209 305 głosów), Anna Zalewska (168 337 głosów) i Jarosław Duda (KE, 77 611 głosów).

Dobry wynik na liście KE uzyskał Andrzej Buła (58 865 głosów), ale to nie wystarczyło, by opolski marszałek otrzymał mandat do Parlamentu Europejskiego. Pozostali kandydaci pochodzą z woj. dolnośląskiego lub spoza regionu. 

Reprezentantem, który zdobył mandat europosła, jest natomiast pochodzący z Opolszczyzny Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, który w wyborach do Europarlamentu startował z listy PiS w okręgu małopolsko-świętokrzyskim (nr 10), uzyskując tam drugi wynik ze swojego ugrupowania. Jeśli zostanie europosłem, będzie musiał zrezygnować z mandatu poselskiego na Sejm RP, który zdobył w 2015 roku. W takiej sytuacji na jego miejsce w Sejmie wejdzie najprawdopodobniej Jerzy Naszkiewicz, działacz PiS z Głubczyc, który w 2015 r. uzyskał kolejny wynik na liście (2410 głosów).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL