Nowy numer 42/2019 Archiwum

Ojcostwo duchowe

Biskup Andrzej Czaja podzielił się na Górze św. Anny bardzo osobistą refleksją.

IV pielgrzymka Diecezjalnego Dzieła Modlitwy w Intencji Kapłanów „Oremus” odbyła się w sobotę 18 maja w bazylice św. Anny. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy, który w homilii mówił o odkrywaniu ojcostwa duchowego w swojej pracy duszpasterskiej. Tłumaczył, że misja ojca duchowego wiąże się z powoływaniem do życia Bożego, formowaniem, wychowywaniem i karmieniem.

– Proszę was, módlmy się w tej intencji, żeby nam, kapłanom, nie zabrano możliwości realizacji ojcostwa duchowego, którego potrzebują dzieci tego świata – mówił bp Andrzej Czaja u końca Eucharystii.

– Oczywiście, musimy być czyści, dlatego musimy oczyszczać Kościół i siebie, prezbiteria nasze od kompletnie nagannych postaw, które są przestępstwem. To nie ulega wątpliwości. Ale obawiam się, że walcząc z jedną patologią, wprowadzimy inną patologię: bycie księdzem na dystans – mówił ordynariusz.

– Módlmy się, bo to nie jest sprawa łatwa. W dzisiejszym oczyszczaniu Kościoła jest czas, kiedy nie tyle mamy się od dzieci cofać, ile roztropnie realizować ojcostwo duchowe – dodał biskup. Słowo do osób modlących się za kapłanów zakończył bardzo osobistą refleksją. – To moment trudny, ale coraz bardziej odczytuję go dla mnie – biskupa opolskiego – jako czas, w którym sam Jezus wziął się za to, żeby jeszcze bardziej mnie wyzwolić. (…) Dzisiaj mam wrażenie, że Pan Bóg mnie wyzwala z troski o dobre imię. W życiu to zawsze dla mnie dużo znaczyło, by mieć dobre imię, do którego każdy ma prawo. Ale przyszedł taki czas, że dobre imię – czy mi się to podobało, czy nie – mi zabrano. Nawet prawo do dobrego imienia trzeba złożyć w ofierze dla zbawienia człowieka w dzisiejszym świecie. Tak to przeżywam coraz bardziej, tak to odbieram. Pan Bóg jest ze mną. To czuję – również dzięki wam, waszej modlitwie i wsparciu – dzielił się bp Czaja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL