Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jezus nie przestaje powoływać

Cieszymy się, że będziemy mieli 10 nowych kapłanów, ale jednocześnie niepokojem napawa coraz mniejsza liczba kandydatów do kapłaństwa w naszym seminarium - napisał bp Andrzej Czaja w odezwie przed święceniami kapłańskimi.

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w sobotę 8 czerwca, podczas Mszy św. w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu bp Andrzej Czaja udzieli święceń kapłańskich 10 diakonom, absolwentom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego UO. Liturgia rozpocznie się o 10.00.

Kandydatami do święceń prezbiteratu są:

  • dk. Kacper Józefczyk, z par. św. Michała Archanioła w Prudniku;
  • dk. Marcin Kleszyk, z par. św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu Azotach;
  • dk, Piotr Kłonowski, z par. Trójcy Świętej w Korfantowie;
  • dk. Paweł Knop, z par. św. Jacka w Opolu;
  • dk. Rafał Kurek, z par. św. Mikołaja w Raciborzu;
  • dk. Michał Ludwig, z par. Trójcy Świętej w Leśnicy;
  • dk. Mateusz Mandalka, z par. św. Antoniego w Zdzieszowicach;
  • dk Michael Muskała, z par. św. Andrzeja Apostoła w Ujeździe;
  • dk Radosław Radziwoń, z par. św. Bartłomieja w Głogówku;
  • dk. Mateusz Zajdel, z par. św. Wita, Modesta i Krescencji w Pietrowicach Wielkich.

"Cieszymy się, że będziemy mieli 10 nowych kapłanów, ale jednocześnie niepokojem napawa coraz mniejsza liczba kandydatów do kapłaństwa w naszym seminarium - wystarczy choćby wspomnieć, że na I roku jest zaledwie 3 kleryków. Choć Kościół jest dziełem Chrystusa i to On nim kieruje. Jednak gdyby zabrakło w nim kapłanów - pasterzy, i to dobrych pasterzy, to nie mógłby wypełniać swojej najważniejszej misji - napisał bp Andrzej Czaja.

A w dalszych słowach zapewnił: "Możemy mieć pewność, że Chrystus nigdy nie opuści swojego Kościoła i ufamy, że nadal powołuje wielu młodych ludzi do kapłaństwa i życia zakonnego. Wierzymy, że nawet jeśli niektórzy powołani nie dają dobrego świadectwa, to z tego powodu Jezus nie przestaje powoływać. Może tylko młodym ludziom trudniej przyjąć powołanie, którym Bóg ich obdarza, i nawet jeśli czują je w sercu, wybierają inną drogę życia. W wielu młodych ludziach pojawia się także lęk przed decyzją na całe życie, która w ich mniemaniu może odebrać lub przynajmniej ograniczyć ich wolność".

Nawiązując do słów papieża Franciszka, ordynariusz podkreślił, że: "każde powołanie jest dziełem Boga. Człowiek udziela jedynie odpowiedzi na Bożą propozycję. Przy tym nie powinien odczuwać lęku przed trudnościami, które się z tym wiążą, ani przed własnymi niedoskonałościami i słabościami. Wystarczy ufać w moc Boga, w moc Jego miłosierdzia, które przemienia i odnawia".

Bp Andrzej Czaja prosi wspólnotę Kościoła o gorącą modlitwę: "aby Pan nadal powoływał nowych świadków swojej Ewangelii, a powołani wielkodusznie odpowiadali na to wezwanie".

Odezwa będzie czytana w kościołach diecezji opolskiej w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, w niedzielę 2 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama